Články

Jak využít chytrá zařízení v zahradě?

smart zařízení v zahradě

Technologie a domácí automatizace neustále pokračuje a přesouvá se z interiéru i do exteriéru. Smart zařízení nyní již můžete využívat i ve vaší zahradě.

Čo v článku nájdete:

Smart zahradnictví využívá technologii pro poskytování a řízení mnoha částí zahrady, od osvětlení přes zavlažování až po sečení či dokonce předpovídání počasí. Smart zařízení můžete připojit k jiným domácím systémům či k vašemu telefonu a mít tak vaši zahradu pod kontrolou, i když zrovna nejste doma. Usnadní vám práci na zahradě a zpříjemní zefektivní pobyt v jejím prostředí.

Plně automatizovaná zahrada může sice vyznívat fantasticky – ušetří vám čas i námahu, ale vyžaduje důkladné plánování, aby fungovala správně. Na začátek si můžete položit následující otázky, které vám mohou pomoci rozhodnout se:

  • Chtěli byste ekologickou zahradu, která šetří vodu a tím snižuje náklady a chrání životní prostředí?
  • Chtěli byste ušetřit čas při každodenních zahrádkářských činnostech?
  • Jste připraveni investovat do chytrých zařízení pro vaši zahradu?

Pokud jste na všechny dotazy odpověděli ano, tak pak není co řešit a můžete se pustit do automatizace vaši zahrady! Pokud přece jen máte pochybnosti či váháte, dobrým začátkem může být instalace jednoho smart zařízení. Po čase budete umět vyhodnotit, zda je pro vás užitečným, zda se vyplatilo investovat a zda zvážíte koupi dalšího. Podívejme se společně na nejčastěji chytrá zařízení do zahrady a na to, jak vám mohou pomoci.

Smart zavlažování

Inteligentní zavlažovače či postřikovače jsou skvělou možností, která vám pomůže ušetřit čas i náklady a zároveň výrazně přispěje k ochraně životního prostředí. Inteligenté zavlažovače využívají zprávy o počasí a údaje z vaší zahrady, aby vždy určily správné množství vody, kterou váš trávník potřebuje. Smart zavlažování také poskytuje výhodu v tom, že nemusíte vstávat a ručně ovládat zavlažovač, vše můžete kontrolovat prostřednictvím vašeho telefonu, tabletu či notebooku.

Inteligentní senzory dokáží měřit vlhkost půdy a řídit tak zavlažování trávníku a rostlin ve vaší zahradě. Systém vás dokáže upozornit, že je čas zalévat nebo zařízení spustí automatické zavlažování. Kromě trávníku dokáže zavlažovat i vaše záhony – většinou se to provádí pomocí mikroodkapávacího systému. Jedná se o nenápadné hadičky rozmístěné po záhonu, které kapku po kapce přivádějí vodu do půdy. Tímto způsobem se ulehčíte od tahání konví s vodou či postřikování hadicí.

Takový inteligentní zavlažovací systém má řadu výhod – zmiňované šetření vody a ochrana životního prostředí či ušetření času a energie. Pomůže vám také postarat se o vaši zahradu a rostliny v ní v době vaší nepřítomnosti, například během dovolené.

Smart sekačky

Podobně jako robotický vysavač usnadní úklid vašeho domu, smart sekačka vám pomůže bez námahy postarat se o váš trávník, aby vypadal stále upraveně. Jsou navrženy tak, aby s optimalizovanou bezpečností udržely váš pozemek upravován. Mají menší nože a trávu sekají často, a tak nedochází k hromadění velkého množství posečené trávy, ale jen menších řízků, které v konečném důsledku poskytují vašemu trávníku přirozený mulč.

robotická sekačka

Sečení trávníku je jedním z časově nejnáročnějších úkolů v zahradě. Sečení velké části pozemku také dokáže pořádně unavit. Robotická sekačka vám tak pomůže ušetřit čas, který můžete věnovat příjemnějším činnostem, například odpočinku ve vašem zahradním altánku. Další výhodou robotických sekaček je i jejich environmentální stránka, protože jsou poháněny na elektřinu, nikoli na palivo, jako většina klasických sekaček.

Smart robotickou sekačku můžete ovládat a programovat přímo přes aplikaci. Robotické sekačky s podporou internetu dokáží dokonce využívat data o počasí a vyhnout se sečení trávníku v případě deště či nepříznivého počasí. Smart sekačky jsou také vybaveny senzory, takže obcházejí detekované objekty či osoby.

Smart vnější osvětlení

Automatizace venkovního osvětlení vaší zahrady vám umožní naprogramovat je podle potřeby či použít senzory pro dodání přesně takového světla, jaké ve vaší zahradě či zahradní stavbě potřebujete. Osvětlit můžete příjezdovou cestu, zahradní domek či altán ale také tmavší kouty vašeho pozemku, abyste zvýšili bezpečnost.

Inteligentní osvětlení je  většinou vodotěsné, a tak jej můžete umístit prakticky kdekoli v prostředí vaší zahrady. Osvětlení můžete bezdrátově připojit a synchronizovat více světel dohromady. Kromě toho můžete osvětlení propojit s bezpečnostním kamerovým systémem, který vás upozorní na neobvyklou aktivitu ve vaší zahradě právě na základě signálu světelných senzorů.

Smart bezpečnostní kamery

Bezpečnost by měla být také v zahradě na prvním místě. A to zejména tehdy, skladujete-li na zahradě různé předměty, například zahradní nářadí, ale i sportovní potřeby či kola v zahradním domku. Zahradní nářadí či jiné vybavení totiž často není levnou záležitostí. V každém z případů, zvýšení bezpečnosti vaší zahrady má jistě smysl. Smart bezpečnostní kamery vám umožní monitorovat vaši zahradu a sledovat dění, když jste mimo domov.

Smart meteorologická stanice

Smart meteorologická stanice je užitečná nejen při péči o vaši zahradu, ale i při volnočasových aktivitách na zahradě a jejich plánování. Díky ní budete přesně vědět, co můžete od počasí očekávat. Smart meteo stanice monitoruje teplotu, barometrický tlak, sílu a směr větru, srážky a dokonce i UV záření. Skvělou výhodou je, že ji můžete připojit k dalším chytrým zařízením, která budou na základě předpovědí přesně vědět, jak se o vaši zahradu a rostliny postarat.

Taková smart meteorologická stanice je užitečná nejen při předpovídání počasí, ale má také několik praktických výhod. Dokáže vás včas upozornit na změny počasí, například na příchozí déšť či vítr – můžete si nastavit spuštění alarmu. Te je užitečný zejména tehdy, jste-li uvnitř domu. Upozorní vás na příchozí srážky či silný vítr, a tak budete moci rychle přesunout například polštáře zahradního nábytku do bezpečí či zatáhnout markýzu na terase, aby nedošlo k nahromadění vody.

Smart odpočinek a zábava

Pokud na zahradě rádi odpočíváte či trávíte čas ve společnosti vašich blízkých, pak můžete využít i smart zařízení, které vám zpříjemní čas na zahradě. Pokud máte zahradní altán či zahradní domek, můžete do něj umístit chytrý televizor, který vám poskytne rozšíření zábavy při zahradním posezení, ať už to bude poslech hudby, filmový večer v zahradě nebo hraní her s přáteli. Pokud si rádi při odpočinku pochutnáváte na dobrém jídle či jste nadšencem zahradního grilování, existují také smart grily, které se postarají o vaše jídlo zatímco se můžete věnovat vašim hostům. Po dokončení přípravy jídla vás smart gril upozorní oznámením na vašem mobilním zařízení.

Využití chytrých zařízení ve vaší zahradě vám může pomoci ušetřit spoustu každodenní práce, čau ale i nákladů. Přidá vám na pohodlí a vylepší energetickou účinnost zvýšení produktivity vaší zahrady. Díky tomu vám zbude více času na odpočinek či příjemná posezení v zahradě s vašimi blízkými. Nemusíte se hned pouštět do plné automatizace vaší zahrady, na začátek můžete vyzkoušet jedno chytré zařízení, které by se vám sešlo nejvíc. Vhodným začátkem může být například instalace smart zahradního osvětlení, díky čemuž zvýšíte praktičnost, využitelnost ale i bezpečnost vaší zahrady.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice