Články

Výběr zahradní houpačky – na co si dát pozor?

vyber zahradni houpacky

Zahradní houpačky jsou jedny z nejoblíbenějších zahradních prvků, který milují jak děti tak i dospělí. Nabídka zahradních houpaček je široká a zahrnuje různé velikosti, provedení, materiály a designy. Jak si vybrat zahradní houpačku ideální pro vás a vaši zahradu a na co si dát při výběru pozor?

Čo v článku nájdete:

Jaro je už tady a spolu s ní i příjemné teplé počasí a více slunečních paprsků. Patříte i vy mezi ty, kteří si rádi užívají relaxace na zahradě? Potom si určitě budete chtít vytvořit co nejpohodlnější prostředí. A co je lepší k odpočinku, než pohodlná zahradní houpačka? Zahradní houpačka může být ozdobou každého venkovního prostoru – ať už je středem zahrady, kolem kterého se odehrávají příjemná posezení s přáteli a rodinou, nebo je prostě jen příjemným místem k odpočinku, abyste si užili krásné přírodní prostředí vaší zahrady. Zahradní houpačka může být skvělou investicí. Jak si ale správně vybrat a co při výběru zvážit?

Při hledání toho správného kusu zahradního nábytku, který bude dokonale vyhovovat vašim potřebám a prostředí, je důležité zvážit několik kritérií. V první řadě je důležitý materiál, ze kterého je houpačka vyrobena, ale také velikost houpačky, její nosnost a v neposlední řadě i design a estetická stránka.

Při výběru zahradní houpačky je důležité zvážit:

  • materiál,
  • nosnost,
  • velikost a hmotnost houpačky,
  • vybavení houpačky,
  • možnosti umístění a uchycení.

Materiál zahradní houpačky

Při prohlížení nabídky zahradních houpaček pravděpodobně nejčastěji narazíte na dva druhy materiálů – dřevo a kov. Ale které z nich jsou lepší? Dřevěné nebo kovové houpačky? Podívejme se blíže na jejich srovnání a vlastnosti.

Kovové zahradní houpačky

vyber zahradni houpacky
Kovová volně stojící zahradní houpačka v moderním stylu.

Kovové houpačky jsou elegantní možností a hodí se do zahrad s moderní a estetikou a k moderním novostavbám. Přestože je estetika do značné míry subjektivní záležitostí, kov může někdy v přírodním prostředí zahrady působit v rozporu se svým okolím. Dřevo je přece jen přírodním materiálem, který doplňuje harmonii v zahradě.

Dřevo je přírodním materiálem a je třeba se o něj pravidelně starat. V tomto článku se dočtete jak pečovat o dřevo po celý rok.

Kovové houpačky jsou cenově dostupné, což z nich činí dobrou volbu pro ty, kteří mají omezený rozpočet a chtějí dodat zahradě či terase rozměr a styl.

Hliník, který je častým materiálem pro výrobu kovového nábytku, je poměrně robustní a odolný vůči živlům a vlivům počasí. Pokud jde o ocel nebo železo, ty mohou být o něco více náchylné ke korozi. Důležité je proto nepodceňovat preventivní opatření a ošetření, abyste co nejvíce zamezili problémům, které může způsobit rez. Mnohé houpačky se však již vyrábějí také s antikorozní úpravou, což může zamezit vzniku rzi.

Kovové houpačky jsou také poměrně stabilní a zároveň nejsou příliš těžké, a tak se s nimi lze manipulovat a lze je snadno přemísťovat. V porovnání s dřevěnými však zvyknou mít menší stabilitu a nižší nosnost.

Jednou z nevýhod kovových houpaček je také schopnost kovu absorbovat sluneční paprsky. A jelikož nejlepší doba na vychutnávání si venkovních posezení je právě během dlouhých letních dnů, mít nábytek, který je příliš horké k sezení, není ideální. To však můžete vyřešit různými podsedáky a polštáři, které si můžete uložit na houpačku a vytvořit si tak nejen bezpečné ale i pohodlné sezení.

Dřevěné zahradní houpačky

vyber zahradni houpacky
Dřevěná volně stojící zahradní houpačka. Doplňuje přírodní atmosféru a skvěle se hodí do prostředí zahrady.

Dřevěné houpačky jsou nejen estetickým doplňkem do zahrady, ale jsou také robustnější, odolnější, pevnější a obvykle mají vyšší nosnost. Dřevo se skvěle hodí do prostředí zahrady či na terasu, jelikož ladí s přírodou a dotváří harmonii.

Konstrukčně je kvalitní dřevěná houpačka mimořádně odolná. Přirozeně odolné vlastnosti dřevin, jako je například dub, vytváří dokonalý kus zahradního nábytku. Pokud je o dřevěnou zahradní houpačku dobře postaráno a dřevo je dostatečně chráněno, vydrží i několik desítek let. I v případě, že se počasí a vnější vliv začnou podepisovat na dřevě houpačky, stále máte možnosti, jak ji udržet v dobrém stavu – například s využitím renovačních služeb.

Zahradní houpačka by měla být především o pohodlí. Dřevěné houpačky poskytují ideální místo k odpočinku, můžete si je vybavit pohodlnými polštáři, dekami či podsedáky. Některé dřevěné houpačky mají také ergonomický design, a tak poskytují ještě vyšší level pohodlí.

Dřevěné houpačky jsou také všestranným kusem venkovního nábytku. Existuje mnoho způsobů, jak si houpačku dotvořit podle vašeho vkusu – můžete si nechat houpačku vyhotovit na míru od řezbáře, případně si přidat nápisy na dřevo nebo dokonce doplnit stojany na nápoje.

Dřevěné houpačky jsou přirozeně těžší, než ty s lehkým hliníkovým rámem. Proto, rozhodnete-li se pro dřevěnou houpačku, měli byste si dopředu zvážit výběr vhodného místa, abyste se nemuseli trápit s jejím přesouváním.

Dá se očekávat, že zahradní prvek, který využívá vysoce kvalitních materiálů, jako je dřevěná houpačka, bude mít vyšší počáteční náklady v porovnání s kovovou houpačkou. Při takové investici se však cena mnohdy odráží od kvality řemeslného zpracování a použitých materiálů.

Jaký materiál si tedy vybrat?

Kovové houpačky jsou perfektní a praktickou možností, která poskytne útočiště ve vašem venkovním prostoru. Z hlediska estetiky, odolnosti a celkové kvality ji však převyšuje dřevěná houpačka. Při výběru samozřejmě závisí i na designu zahrady, vašeho vkusu, preferencí ale i finančních možností. Pokud si chcete zajistit jen dočasné řešení, postačí vám také kovová houpačka. Bude si však třeba dát pozor na její nosnost a brát v úvahu, že je méně stabilní. Dřevěná houpačka je naopak investicí na dlouhodobě a při správné péči a ochraně dřeva vám vydrží několik desítek let.

Velikost houpačky

Zahradní houpačky jsou nejčastěji dostupné ve velikostech pro dva, tři nebo čtyři lidi. Správnou velikost si můžete vypočítat tak, že si spočítáte, pro kolik lidí bude houpačka určena a vynásobíte počet 50 až 60 cm šířky, což je přibližně prostor, který potřebuje jeden člověk na houpačce, aby měl dostatek pohodlí. Aby byla houpačka pohodlná, nezapomeňte ani na hloubku sezení, ideální je 45 cm a více.

vyber zahradni houpacky
Pohodlné zahradní houpací křeslo, na kterém můžete odpočívat při šálku kávy a dobré knize.

Při velikosti houpačky nezapomínejte ani na to, kolik prostoru vám poskytuje zahrada, případně prostor, kam houpačku umístíte, abyste se vyhnuli tomu, že si vyberete houpačku, která se do prostoru nevejde nebo se nebude dát houpat.

Hmotnost houpačky

Od hmotnosti houpačky se odvíjí její pevnost a stabilita. Jak jsme již psali, kovové houpačky jsou většinou lehčí než dřevěné, a tím pádem i méně stabilní. U houpaček s lehčí váhou také hrozí, že se mohou převrátit, například vlivem větru, ale i tak, že je někdo na sebe převrátí, což není bezpečné. Vyřešit se to dá dodatečným ukotvením houpačky. Nad hmotností houpačky přemýšlíte i s ohledem na to, jak často ji budete chtít přesouvat.

Nosnost houpačky

Důležitým faktorem při výběru je také nosnost houpačky. Výběr nosnosti se bude odvíjet od počtu lidí, kteří budou na houpačce sedět (případně ležet). Vybíráte-li houpačku například pro čtyřčlennou rodinu se dvěma dětmi, nosnost houpačky by měla být ideální 220 – 250 kg. Abyste měli jistotu, že si vybíráte správnou nosnost houpačky, nestačí jen sčítat hmotnost všech osob, které na ní mohou sedět. Ponechte si alespoň 10% rezervu.

Vybavení houpačky

Neméně důležitým faktorem při výběru je i vybavení houpačky. Mnohé, zejména klasické houpačky jsou vybaveny menší stříškou, která vás ochrání před nečekanými přeháňkami. Avšak dnešní nabídka zahradních houpaček je mnohem širší a poskytuje mnoho variant vybavení, jako jsou polštáře, opěrky a dokonce některé luxusnější houpačky i síťky proti hmyzům, abyste si mohli vychutnat posezení bez otravného hmyzu.

Tip: hledáte inspiraci na zahradní houpačku? Inspirace na Pinterestu jsou vždy skvělým pomocníkem.

Kam umístit či uchytit houpačku?

Odpověď na tuto otázku závisí na typu houpačky – závěsná nebo volně stojící. Volně stojící zahradní houpačky mají pevnou konstrukci a lze je umístit téměř kamkoli na zahradu, kde je rovný a pevný povrch. Také se skvěle hodí na terasu, pokud je prostorná a poskytuje dostatek místa nejen k sezení, ale také k houpání. U volně stojících houpaček je důležité myslet na již zmiňovanou stabilitu – ty, které mají lehčí konstrukci můžete zvážit dodatečně upevnit, abyste zvýšili jejich bezpečnost. Chcete-li volně stojící houpačku umístit na zahradu, vyberte takové místo, kde budete mít dostatek prostoru pro houpání. Zvážit můžete umístění houpačky i do zahradního altánu či na terasu zahradního domku.

U houpaček nemusí jít jen o obrovské několikamístné houpačky. Pokud hledáte pohodlné místo k relaxaci třeba jen pro sebe, skvělým řešením jsou oblíbená závěsná houpací křesla, která přicházejí i se stojanem, a tak nemusíte přemýšlet, kam je zavěsit.

vyber zahradni houpacky
Houpací vajíčko, které disponuje vlastním stojanem, a tak jej můžete umístit kamkoli na terasu či zahradu, kde je rovný a pevný povrch.

Závěsné houpačky, které nepřicházejí s konstrukcí pro jejich zavěšení, můžete pověsit například o pevné větve stromů, případně trámy v zahradním altánku. Vždy si ale dejte záležet na tom, aby byla houpačka pořádně a bezpečně uchycena.

vyber zahradni houpacky
Dřevěná závěsná houpačka, která připomíná lavičku k sezení, umístěná v altánku.

Existuje mnoho druhů zahradních houpaček a ne ve všech musíte jen sedět. Můžete si zvolit zahradní závěsné lehátko, případně houpací síť, které poskytnou relax téměř jako na dovolené.

vyber zahradni houpacky
Dokonalý odpočinek zaručí i houpací síť, kterou si můžete upevnit mezi dva stromy a nerušeně relaxovat.

Vyberte si i vy svoji zahradní houpačku a vytvořte si pohodlné místo k odpočinku a relaxaci. Zvažte výběr vhodného materiálu, velikosti, nosnosti ale také designu houpačky a vyberte si tu pravou do vaší zahrady či na terasu.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice