Články

Bazén na zahradě – tipy a druhy bazénů pro malou i velkou zahradu

Bazen v zahrade

Investice do venkovního bazénu ve vaší zahradě může být jedním z nejlepších rozhodnutí, jaké jste kdy učinili. Komu by se nelíbilo mít možnost kdykoli si zaplavat, zrelaxovat či osvěžit se během horkých dnů? Pokud se chcete koupat ve svém bazénu již letos, tak je nejvyšší čas začít jednat!

Čo v článku nájdete:

Bazén může být vylepšením vaší domácnosti a venkovního prostoru. V závislosti na jeho designu může sloužit jako relaxační útočiště, prostor pro rodinnou zábavu ale i tréninkové místo pro seriózní plavce. Bazény přicházejí v mnoha různých typech, velikostech a provedeních. Výběr toho správného vyžaduje, abyste si důkladně promysleli, jakou roli bude bazén ve vaší zahradě hrát. Bazénem totiž mohou být i nafukovací doplňky pro děti i velké, do země budované bazény, které mohou stát několik set tisíc. Rozpočet, velikost zahrady či pozemku, místní předpisy, náročnost údržby ale i vaše preference – na tom bude záviset, pro jaký bazén se nakonec rozhodnete.

Možná jste si doposud mysleli, že k tomu, abyste si mohli postavit bazén, potřebujete velkou zahradu a mnoho prostoru. Ano, pokud byste chtěli plavecký bazén – avšak dnes jsou dostupné různé druhy a velikosti bazénů, které se hodí i do menších zahrad. Tak, i když máte jen menší zahradu, nebudete zkráceni o výhody, které bazén nabízí.

Při plánování bazénu je důležité ještě před investicí zvážit všechny možnosti. Výběr vhodného bazénu pro vás a vaši zahradu vám může usnadnit zvážení těchto bodů:

 • Váš rozpočet: Na začátek si určete, jaký je váš rozpočet a kolik jste ochotni/schopni investovat. I při omezeném rozpočtu lze nalézt řešení, které bude vám a vaší rodině vyhovovat.
 • Vaše potřeby: Ujistěte se, že bazén, který si vybíráte, skutečně splňuje vaše potřeby. Chcete jen místo k relaxaci a odpočinku a případnému osvěžení, nebo byste si také rádi zaplavali? Promyslete si dopředu, k čemu všechno byste chtěli bazén využívat.
 • Dostupný prostor: Zvažte, kolik prostoru vám pozemek či zahrada nabízí a kolik z něj jste ochotni investovat pro bazén na úkor například zahradnictví či sportu.
 • Požadavky na údržbu: Většina bazénů vyžaduje také pravidelnou údržbu. Velké bazény budou mít pochopitelně o něco vyšší požadavky na údržbu, než ty menší. Ujistěte se, že o bazén, který si vyberete, budete mít také čas starat se.

Tip: Předtím, než se pustíte do stavby/instalace bazénu ve vaší zahradě, určitě si ověřte místní předpisy a získejte potřebná povolení.

Při velkém množství různých typů bazénů v nabídce může být výběr toho správného pro vaši zahradu poměrně náročný. Proto vám přinášíme průvodce nejčastějšími typy venkovních bazénů spolu s jejich výhodami i nevýhodami.

Nadzemní bazény

Nadzemný bazén

Pokud hledáte řešení, jak si pořídit bazén, aniž byste museli kopat díru do zahrady, pak jsou nadzemní bazény vhodným řešením. Dobře slouží jako rekreační bazény a jsou poměrně dostupnou investicí. Existují dvě základní alternativy – nafukovací nadzemní bazény a nadzemní bazény s pevnou konstrukcí. Nafukovací nadzemní bazény se ještě dělí na celonafukovací a bazény s nafukovacím okrajem.

Nadzemní bazény se umisťují na povrch zahrady či pozemku, a tak se s nimi i jednoduše pracuje a mají také zvýšenou přenosnost. Můžete je umístit prakticky kamkoli na vaši zahradu či pozemek. Lze je také poměrně snadno smontovat a demontovat jako svépomocný projekt bez nutnosti velkých terénních úprav. Mnoho prodejců také nabízí dodání a montáž. Po sezóně můžete nadzemní bazén jednoduše složit a uskladnit. A pokud byste se někdy rozhodli přestěhovat, můžete si ho vzít sebou.  Nadzemní bazény jsou vhodným rodinným řešením a hodí se i do zahrad s omezeným prostorem.

Nadzemní bazény však často nevyžadují filtrační zařízení, a tak se musí pravidelně vypouštět, čistit a doplňovat. Existuje však také možnost dodatečně připojit filtraci. Pro tento typ bazénů jsou nejčastější volbou písková nebo kartušová filtrace. Nesmíme však zapomínat ani na pravidelné čištění a údržbu filtrace. Kartušová filtrace by se měla čistit i několikrát do týdne (při běžném provozu bazénu) a během roku by se měla vyměnit alespoň dvakrát až třikrát. Pískovou filtraci je třeba alespoň jednou týdně protřepat a její výměna se provádí jednou ročně.

U nafukovacích nadzemních bazénů také hrozí, že se poškodí, proto byste měli být více obezřetní, zvláště pokud máte domácí zvířata. Dobrou zprávou však je, menší trhliny lze opravit pomocí záplat a lepidla, které zvyknou být přibaleny k bazénu.

Výhody:

 • Cenově dostupné
 • Praktický design
 • Dostupné v několika tvarech, velikostech a materiálech
 • Jednoduchá montáž/demontáž
 • Možnost přenosu
 • Vhodné i do menších zahrad

Nevýhody:

 • Nižší životnost ve srovnání se zapuštěnými bazény
 • Pravidelná péče a čištění
 • Menší prostor pro plavání
 • Při nafukovacích zvýšené riziko trhlin

Zapuštěné bazény

Zapuštěný bazén

Zapuštěné bazény jsou trvalé stavby zabudované přímo v zahradě či na pozemku. Jsou dostupné v několika variantách, nejčastějšími jsou betonové, sklolaminátové a vinylové vložky. Vyžadují vyšší finanční investici a také terénní zásahy na pozemku. Stavba tohoto typu bazénu vyžaduje odborné dovednosti. U zapuštěných bazénů je také důležité informovat se o místních předpisech a stavebním povolení.

Pozemní zapuštěné bazény nabízí nekonečné možnosti přizpůsobení tvaru, velikosti a stylu, a tak si můžete vytvořit bazén na míru pro vás a vaši zahradu. Můžete si také zvolit různou hloubku. Pokud byste si chtěli v bazénu i zaplavat, zvolte délku alespoň 12 metrů. Můžete také zvolit různé doplňky, jako například schůdky, můstek, ale také vodní fontány či speciální osvětlení.

Počítejte však s vyššími časovými nároky a vyšší investicí. Zapuštěné bazény jsou trvalým řešením a obvykle mají i delší životnost než například nadzemní bazény. Ovšem je třeba mít na paměti, že už když se jednou rozhodnete bazén na jistém místě vybudovat, nebude možné jej přemístit. Proto vyžaduje důkladnější plánování a také rozvážný výběr místa na pozemku. Vzhledem k tomu, že zapuštěné bazény mají vodní plochu v blízkosti úrovně země, představují vyšší riziko pro malé děti nebo domácí zvířata. U zapuštěných bazénů je také třeba počítat s pravidelnou péčí, údržbou a čištěním vody a filtrů.

Výhody:

 • Výběr tvarů, hloubky a délky
 • Možnost plavání
 • Vyšší trvanlivost a odolnost
 • Trvalé řešení
 • Dostupnost doplňků a funkcí

Nevýhody

 • Vyšší náklady na výstavbu
 • Zásah do terénu pozemku či zahrady
 • Delší čas výstavby
 • Stavební povolení
 • Větší bezpečnostní riziko pro děti a zvířata
 • Náročnější provoz a údržba

Nekonečné bazény

Nekonečný bazén

Nekonečné bazény jsou častou součástí luxusnějších hotelů či resortů. Lze s jistotou říci, že tyto bazény jsou jedny z nejlépe vypadajících typů venkovních bazénů. Mají jednu nebo více stěn s designem mizejícího okraje, což umožňuje vodě stékat přes zeď. To ostatně vytváří iluzi, že voda v bazénu nemá hranice. Takové nekonečné bazény se nejčastěji umisťují na místa, která mají strmější spád a poskytují výhled na okolní scenérii, ať už jsou to hory, jezera či moře. Nekonečné bazény jsou však zároveň jedny z nejdražších dostupných typů venkovních bazénů, a to zejména kvůli speciálním požadavkům na design. Proto, pokud byste si chtěli do zahrady či na pozemek pořídit tento typ bazénu, měli byste si předem naplánovat výběr vhodného místa, ale také se ujistit, že bude váš rozpočet dostačující. Nekonečné bazény se zvyknou navrhovat už jako součást hlavního plánu v době výstavby nemovitosti.

Výhody:

 • Estetická stránka a „wow“ faktor
 • Jedinečný design
 • Ideální pro prostředí, které nabízí výhled na scenérii

Nevýhody:

 • Vysoká cena
 • Specifické požadavky na design

Plavecké bazény

Plavecký bazén

Tyto typy bazénů se spíše hodí zejména tehdy, pokud jste plavcem a chcete si vytvořit místo pro tréninky přímo ve vaší zahradě. Plavecké bazény v zahradě jsou určeny pro plavecké tréninky a jejich design je tak přizpůsoben účelu – mají obvykle obdélníkový tvar a většinou jsou mělčí a užší. Pro plavání se hodí minimální délka alespoň 12 metrů. Pokud vám však velikost pozemku a rozpočet dovolí, můžete si nechat vybudovat i větší plavecký bazén.

Věděli jste?

Oficiální olympijský bazén je 25 metrů široký, 50 metrů dlouhý a 2 metry hluboký. Jeden takový bazén pojme až 2 500 000 litrů vody, což je objem, který by byl potřebný k naplnění přibližně 25 000 van.

„SPOOL“ bazén

Spool bazén

Název spool pochází z angličtiny a je spojením slov spa a pool, a tedy spa a bazénů. Jedná se o menší zahradní bazén, který připomíná větší vířivku. Představuje kompromis při omezeném rozpočtu a prostoru. Tento typ bazénu se skvěle hodí do menších zahrad – jako místo k relaxaci a zábavě, místo kde se můžete zchladit během horkých dnů nebo si vychutnat drinky s přáteli během příjemných letních večerů.

Některé spool bazény jsou vybaveny také tryskami, které umožňují protiproud a tak v nich můžete i plavat (nazývané také swim spas). Tím, že se v nich plavec téměř vůbec nepohybuje, rozměry bazénu tak mohou být mnohem menší. Právě díky prostorové nenáročnosti si tak budete k bazénu moci postavit také zahradní stavbu, například zahradní altán, který vám poskytne přístřeší a stín. Jejich spojením si tak na zahradě můžete vytvořit vlastní relaxační oázu jako z hotelového střediska.

Některé spools mohou být i vyhřívané, a tak si mohou být využity také jako lázně. Vzhledem k menší velikosti je údržba těchto bazénů obvykle jednodušší než u větších bazénů, avšak stále je třeba myslet na filtrační zařízení a chemii vody, která je třeba kontrolovat.

Výhody:

 • Vhodné do menších prostor
 • Nižší provozní náklady
 • Jednodušší údržba
 • Rychlá instalace

Nevýhody:

 • Nevhodné pro plavce
 • Náklady na vyhřívání
 • Omezená kapacita

Přírodní bazén

Přírodní bazén (Zdroj foto)

Přírodní bazény jsou navrhovány tak, aby nabídly stejný zážitek jako při koupání v jezeře nebo řece. Jejich klíčovou výhodou je, že nepotřebují chemikálie. K udržení čisté vody a filtrování využívají přírodní zdroje. Jsou tak ekologičtější možností, která zároveň snižuje náklady a časové požadavky na údržbu. Přírodní bazény kopírují fungování a biodiverzitu přírodních ekosystémů a správnou kombinací prvků umožňují filtrování vody a odvádění nečistot. Důležitá je správná kombinace vodních rostlin i poměr slunečního záření.

Přírodní bazén by měl obsahovat plovoucí rostliny, jako například lekníny, které jsou zakořeněné na dně a poskytují mikroorganismům stín a ochranu před UV zářením. Důležitou součástí jsou okysličování rostliny, které absorbují dusičnany a fosforečnany, zpomalují růst řas a také přispívají k ekologické rovnováze bazénu. Kořenová struktura na dně bazénu působí jako přírodní filtrace a její mikroorganismy odstraňují z vody přebytečné živiny a kontaminanty. Údržba přírodního bazénu se odlišuje od údržby chlorovaných bazénů. Jde spíše o zajištění správné kombinace rostlin a o péči o jeho přírodní prostředí.

Výhody:

 • Ekologické a udržitelné
 • Jedinečný design
 • Jednodušší na údržbu
 • Nevyžaduje chemikálie

Nevýhody:

 • Využívá část bazénového prostoru pro filtraci
 • Vyšší náklady na instalaci
 • Pokud není správně navržen, nebude fungovat

Inspirace pro vás

Inšpirácia do záhrady (Zdroj foto)

Tento zahradní bazén spolu se zahradním altánkem a posezením poskytuje ideální místo pro letní odpočinek a osvěžení. Spojení přístřešku nebo altánku s bazénem v zahradě je praktickým řešením, protože poskytuje stín a chládek.

Inšpirácia do záhrady (Zdroj foto)

K bazénu si můžete pořídit i lehátka a pohodlný zahradní nábytek, který vám poskytne ideální místo k pořádnému odpočinku. Kromě toho, k bazénu se hodí i menší zahradní domek, který může sloužit k uskladnění bazénového příslušenství.

Inšpirácia do záhrady (Zdroj foto)

K bazénu se skvěle hodí také praktický uzavíratelný altán. Poskytne vám tak nejen místo k venkovnímu posezení v chládku, ale také možnost uzavření v případě nečekaných letních přeháněk. Dokonce si z něho můžete vytvořit i vaše letní sídlo se vším, co potřebujete, a dovolenkovat tak přímo doma na zahradě.

Tip: Chtěli byste zahradní odpočinek a relax posunout ještě o level výše? Kromě bazénu si můžete do vaší zahrady pořídit také saunu, která poskytne řadu výhod. Přečtěte si, jak na domácí wellness v zahradě!

Tipy pro další čtení

Proč mít na zahradě saunu a jaké jsou její účinky?

Jaké zařízení je třeba do sauny?

Investujte do celoročního odpočinku!

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

 • 3 letá záruka v ceně každého produktu
 • Ke každému produktu impregnat zdarma
 • Doprava zdarma na vybrané výrobky
 • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice