Články

Samostatně stojící garáž. Co potřebujete vědět při koupi garáže?

Samostatne stojici garaz

Hledáte spolehlivé místo pro parkování a ochranu vozidla před povětrnostními podmínkami? Samostatně stojící garáž může být řešením. Nejenže poskytne ochranu auta před deštěm, sněhem či mrazem, ale poslouží i jako místo pro uskladnění nářadí, sekačky či jiného vybavení.

Co v článku naleznete:

Jaké možnosti při koupi garáže máte a co se vyplatí vědět před tím, než si na svůj pozemek garáž pořídíte?

Nechat své auto v garáži lze považovat za gesto důvěry – garáž by jej měla spolehlivě ochránit, a to nejen před povětrnostními vlivy, ale také před krádeží. Výběr té správné garáže by proto neměl být podceňován. Samostatně stojící garáž je vhodným řešením zejména tehdy, nemáte-li k dispozici kamennou garáž jako součást domu. Existuje mnoho druhů samostatných garáží, a proto je důležité mít jistá kritéria, která vám pomohou usměrnit proces výběru. Tak ušetříte nejen čas, ale také finance a vyhnete se případnému zklamání.

K samostatně stojící garáži se můžete dostat dvěma způsoby – svépomocnou výstavbou nebo koupí. K tomu, abyste si sami postavili vlastní garáž, jsou však nezbytné stavební zkušenosti a dovednosti. Jednodušším a rychlejším řešením je koupě garáže. Dnes je nabídka garáží již tak široká, že nebudete mít problém vybrat si tu vhodnou pro vás a váš vůz. V mnoha případech je koupě garáže také efektivnější – ulehčíte se od nákupu materiálů, shánění pracovní síly a času a energie, které byste vložili do svépomocné výstavby.

Tip: Pokud jste zkušený mistr, můžete se do výroby garáže pustit i sami. Inspirujte se, jak můžete postupovat při svépomocné výstavbě zahradních staveb a jak připravit podkladovou plochu pro zahradní stavby.

Při výběru té správné garáže je důležité zohlednit několik faktorů. Promyslete si, jak velkou garáž budete potřebovat – chcete v ní jen parkovat auto nebo i uskladnit jiné předměty, například sekačku či kola? Nebo potřebujete garáž s místem pro dvě vozidla? Zvažte také, kolik místa na pozemku máte k dispozici, ale také zda budete mít ke garáži vhodný přístup. Od požadovaných vlastností se bude odvíjet také výběr velikosti a provedení garáže.

Materiál samostatně stojící garáže

Jedním z nejdůležitějších aspektů je výběr materiálu pro vaši garáž. Nejčastějšími materiály pro samostatně stojící garáže jsou dřevo a kov. Mezi těmito dvěma materiály však existují značné rozdíly. Podívejme se blíže na jejich srovnání.

Dřevěná garáž

Cena a investice

Samostatně stojící garáž je něco, co nekupujete každý den. Právě proto by měla být investice rozumná a v souladu s vašimi finančními možnostmi. Stále je však třeba mít na paměti, že pokud jde o kvalitu, určitě se vyplatí investovat. Nehledejte co nejlevnější řešení na úkor kvality.

Kovové garáže jsou co se týče ceny o něco výhodnější než dřevěné. Většina z nich jsou ocelové montované garáže, jejichž hlavní části jsou již vyrobeny v továrně – což zkracuje čas montáže a vám nebo profesionálním instalatérům usnadňuje práci. Dřevěné garáže mají pochopitelně vyšší cenu v porovnání s kovovými, což z nich ale nedělá možnost, kterou byste neměli zvážit. Dřevěné garáže se obvykle vyrábějí z různých druhů trámů, většinou ze smrkového nebo borového dřeva. Střecha může být vyrobena z kovových střešních tašek, střešní lepenky či dřeva. Plechová garáž je jednodušší konstrukcí, která se skládá ze spojených větších prvků. To ovlivňuje také její pevnost a stabilitu. Plech se snadněji protlačuje a po určité době se může objevit i koroze. Dobře impregnované dřevo bude odolnější a celá konstrukce těžší a stabilnější.

Atraktivnost

Kovová garáž je užitečná, když potřebujete cenově dostupné místo pro parkování či uskladnění sezónních předmětů, zboží nebo jiných zásob. Avšak v soutěži o atraktivitu v tomto případě zastávají prvenství dřevěné garáže. Jsou nejen estetickými stavbami, které ulahodí oku, ale také zvyšují přitažlivost a hodnotu obytných nemovitostí. Kovové garáže mají spíše industriální a užitný vzhled, u dřevěných garáží je to tradiční vzhled, který evokuje harmonické spojení s přírodou.

Regulace vnitřní teploty

Materiál dřevěné garáže ovlivní také to, jak bude garáž regulovat teplotu uvnitř. Dřevo je přírodní izolant, a tak dřevěné garáže zůstávají v zimě teplejší a v létě chladnější. U kovových garáží se může stát, že se během léta příliš přehřejí a v zimě zase neudrží teplotu. Vhodným řešením, které zajistí efektivní regulaci teploty, může být instalace izolace.

Bezpečnost

Kovové i dřevěné garáže dokážou ochránit vaše věci před nepříznivým počasím i vetřelci či zloději. Kov se zdá být silnějším materiálem – kovové garáže jsou o něco více odolné před vandalismem než ty dřevěné. Dřevěnou garáž však můžete dodatečně zajistit.

Tip: Jak zvýšit bezpečnost zahradní stavby? Přečtěte si tipy na to, jak můžete svou samostatně stojící garáž zajistit před vandalismem či vloupáním se!

Udržitelnost

Je pravda, že kovové garáže vydrží bez nutnosti úprav i 20 či 30 let, což z nich činí poměrně trvanlivou stavbu. Kov je také odolný vůči poškození, hnilobě, škůdcům ale i vůči ohni. Je však důležité dávat pozor na hromadění vody nebo kondenzaci, která by mohla způsobit rezivění. Předejít rzi můžete speciálními přípravky pro ošetření kovu, díky kterým bude kovová garáž odolnější vůči vodě.

Dřevo je silný materiál, ale ve srovnání s kovem snáze podléhá povětrnostním vlivům, zejména zvýšené vlhkosti. Což je přirozené, protože dřevo je organický materiál. Při správné péči ovšem dokáže dřevo vydržet několik desítek let. Vyžaduje pravidelnou údržbu, aby se zabránilo hnilobě, vzniku plísní či napadení dřevokazným hmyzem. Dřevo by se mělo každých pár let natřít nebo namořit, aby se zvýšila jeho odolnost.

Tip: Jak správně pečovat o dřevěné stavby? Přečtete si v našem článku!

Zákonné povinnosti

Před zahájením jakéhokoli stavebního projektu, a tedy i samostatně stojící garáže, se nejprve informujte ve svém městě nebo obci o povoleních a ohlášeních. Obecně stavební zákon říká, že stavebné povolení ani ohlášení není nutno v případe kdy jde o „stavby o jednom nadzemním podlaží do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky, nepodsklepené, jestliže neobsahují pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění, neslouží k ustájení zvířat a nejde o sklady hořlavých kapalin a hořlavých plynů.“

Pokud tak vaše garáž bude v souladu s těmito údaji, s největší pravděpodobností vám k jejímu postavení nebude zapotřebí stavební povolení. Ovšem ideální bude, pokud se osobně o stavbě garáže informujete na příslušném stavebním úřadě vašeho města či obce. Tak budete mít jistotu, že bude vaše garáž postavena v souladu se všemi nařízeními. Při instalaci garáže na vašem pozemku také zohledněte vzdálenosti od sousedních pozemků.

Přečtete si taky:

Paragraf 79 stavebního zákona

Chata bez stavebního povolení

Umístění samostatně stojící garáže

Umístění garáže na pozemku je důležitějším aspektem, než by se mohlo zdát. Nejčastěji se garáže umisťují na okraji pozemku nebo v jeho rohu. V tomto případě je důležité seznámit se s požadovanými odstupy od hranic pozemku, abyste předešli případným problémům. Důležité je také zohlednit terén. Garáž by měla být postavena na rovném a pevném povrchu. Ke garáži byste měli mít také bezproblémový přístup a dostatek prostoru pro přejezd autem. Vyplatí se zohlednit i nejčastější směr větru, aby se vám například během zimy před garáží nehromadil nafoukaný sníh.

Dřevěná garáž

Střecha a garážová vrata

Dalším rozhodnutím u samostatně stojící garáže bude i typ střechy a vrat. Nejčastějším typem střechy je sedlová střecha, která poskytuje výhodu v rovnoměrnějším rozložení vody. Po vizuální stránce dodá vaší garáži dojem malého domku na pozemku. Častým řešením je i pultová nebo rovná střecha, v tomto případě však bude třeba zajistit, aby se na střeše nehromadila voda. Efektivním pokrytím střechy je nejčastěji lepenkový šindel. Co se týká dveří, respektive garážových vrat, existuje více možností, jako například dvoukřídlová brána či jednokřídlová posuvná brána. Posuvná brána je funkčnější, protože při jejím otevírání není potřebný prostor navíc – jen se vysune směrem nahoru. Používání tohoto typu garážových vrat je také pohodlnější, teleskopický mechanismus vás odlehčí při otevírání a zavírání garáže.

Sešlo by se vám parkovací místo navíc? Zvažujete, že si na pozemek pořídíte samostatně stojící garáž? Potom určitě zvažte jednotlivé body v tomto článku, abyste si vybrali správně. Pokud byste se chtěli inspirovat, můžete si prohlédnout garáže z naší nabídky. V případě jakýchkoli otázek se na nás můžete kdykoli obrátit, rádi vám s výběrem pomůžeme.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice