Články

Jak mít pěknou zahradu bez velké námahy 👨‍🌾

permakultura

Chtěli byste si užívat výhod a plodů vaší zahrady, ale víte, že pravděpodobně nebudete mít dostatek času či sil? Hezkou zahradu bohatou na plodiny však můžete mít i bez větší námahy. Slyšeli jste už o permakultuře?

Co v článku naleznete:

V poslední době se pojem permakultura objevuje stále více a více. Co ale znamená a jak souvisí s vaší zahradou?

Co je permakultura?

Podle wikipedie „Permakultura je koncepce přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí obecně usilující o trvalou udržitelnost nebo ještě lépe o regeneraci přírodních zdrojů.“

Permakultura je teda také vědomé navrhování a udržování zemědělsky produktivních ekosystémů, které jsou rozmanité, stabilní a odolné. Systém permakultury vede k napodobování vzorců a vztahů, které se přirozeně nacházejí v přírodě a jejich aplikace na všechny aspekty lidského fungování, od zemědělství přes technologie a vzdělávání až po ekonomiku. Původně tento koncept vznikl pouze v souvislosti s agrikulturou, avšak rozšířil se do všech aspektů lidského života a celé kultury.

Zjednodušeně jde o takové fungování, které je v souladu s principy přírody. Permakultura totiž integruje půdu, zdroje, lidi a životní prostředí na základě vzájemně prospěšných synergií. Napodobuje systémy přírody, aplikuje je v různých oblastech a nabízí holistická řešení použitelná v mnoha sektorech.

permakultura

Základní filozofií permakultury je práce s přírodou, ne proti ní. Jedná se o systém koncepčních, materiálových a strategických komponentů, které vzájemně fungují tak, že prospívají životu ve všech jeho formách.

Permakultura ve vaší zahradě

Permakulturu můžete využívat také ve vaší zahradě. Pokud rádi pěstujete, ale nemáte dostatek času, případně vám nezůstávají síly na tradiční zahrádkářství (okopávání, plení, sázení, rýlování a podobně), pak je permakulturní zahradnictví zde správnou cestou. A neušetří vám jen čas a energii, ale přinese také mnohem více výhod pro vás a přírodu ve vašem okolí.

Permakulturní zahrádkářství spočívá v rozpoznání toho, co a kolik potřebujeme a také ve výběru vhodných míst k pěstování. Takový přístup k pěstování nejen poskytne užitek, ale zároveň nezatěžuje vás ani vaše životní prostředí.

Permakulturní zahradnictví spočívá v navrhování vaší zahrady tak, aby byla v souladu s místním prostředím. Design permakulturní zahrady zohledňuje kromě lidských potřeb i potřeby přírodního ekosystému a klimatu. Navíc se také zaměřuje na postupné budování kvality půdy živinami, aby docházelo k omlazování země a posilování zdraví rostlin.

Permakultura funguje na třech základních etikách:

  • pečujte o Zemi,
  • pečujte o lidi,
  • reinvestujte přebytek.

Přijetím etiky permakultury a uplatňováním jejích principů v každodenním životě se můžeme ze závislých spotřebitelů stát zodpovědnými výrobci. Podívejme se na to, jak si založit permakulturní zahradu a začít tak s udržitelným přístupem, který bude poskytovat výhody nejen vám, ale také vašemu okolí.

Základní pravidla permakultury

Odpozorujte vaše okolí a prostředí zahrady

Na začátek se zaměřte na pozorování toho, jaké původní rostliny, hmyz či zvířata obývají váš region. Odpozorujte také, na které části zahrady během dne dopadá nejvíc slunečního záření či kde se na zahradě zvykne srážet dešťová voda. Záměrem je odpozorovat přirozený chod ve vaší zahradě a na základě toho přizpůsobit i pěstování. Pokud odpozorujte principy, mechanismy a vztahy mezi rostlinami, živočichy a mikroorganismy, můžete je využít i v zahradě, která bude pracovat stejně samočinně, jako okolní příroda.

birds in garden

Vyberte si vhodné rostliny

Na začátek si můžete provést průzkum, které rostliny budou ve vašem prostředí prosperovat. Pěstujte plodiny a rostliny, které přitahují užitečný hmyz, odrazují škůdce a přirozeně zúrodňují vaši půdu. Takovýmto způsobem vytvoříte ve vaší zahradě synergii, kdy budou všechny její části vzájemně spolupracovat a zahrada bude více samostatnou. Můžete vysadit květiny, které budou lákat motýly a pěstovat bylinky na odpuzování škodlivého hmyzu z ovocných stromů.

Tip: Přečtěte si také o tom, jaké jsou bezpečné rostliny pro zahrady s domácími mazlíčky!

Pestrost a rozmanitost

Různorodost a pestrost je jedním ze základních principů permakultury. Pestrost zahradních prvků přispívá ke stabilitě celého systému. Smíšené pěstování je také způsobem, jak omezit či se zcela vyhnout škůdcům v zahradě. A kromě toho, díky pestrosti se sníží i nároky na péči a údržbu zahrady, neboť při správné kombinaci zahradních prvků bude fungovat sama. Vybírejte ty rostliny a plodiny, kterým se bude dařit, aby byly silné a odolné.

Vzájemná synergie rostlin

Při permakulturním zahradnictví je také důležité znát, které rostliny se navzájem snášejí a podporují. Tak budete moci vysazovat rostliny a plodiny v jejich prospěšných kombinacích. Zde můžete využít poznatků alelopatie, která zkoumá biologické interakce mezi rostlinami. Některým rostlinám se daří mnohem lépe, když rostou spolu s jinými, jiné zase více prosperují o samotě. Například, mrkvi se době daří s cibulí nebo pórkem, zelí s rajčaty či okurkám s pažitkou. Velmi vhodnou rostlinou, která by určitě neměla chybět ve vaší permakulturní zahradě je i aksamitník. Svou vůní odpuzuje nechtěný hmyz a chrání také rostliny před háďátky.

permakultura

Zelené hnojení

Součástí permakulturního zahrádkářství je i koncept zeleného hnojení. Už jste se s tímto pojmem setkali? Jedná se o způsob organického hnojení, které obohacuje, zúrodňuje a skypruje půdu. Využívají se rostliny, meziplodiny, jejichž kořenové výměšky a další organické látky obohacují mikrobiální komunitu v půdě. Přispívají také k vyšší odolnosti půdy vůči větrné či vodní erozi. Vhodné rostliny se na volné ploše nechají narůst a následně se podkopou a zaryjí do půdy. Na zelené hnojení se mohou vyžívat rostliny jako je hořčice bílá, pohanka jídla, jetel plazivý či jetel purpurový nebo řepka ozimná.

Navrhněte uspořádání zahrady

Když se seznámíte se svým okolím a znáte rostliny, kterým se bude ve vašem prostředí dařit, můžete začít s plánováním designu vaší zahrady. Zvažte výběr a místo k pěstování rostlin vzhledem k potřebám světla a zdroje vody. K maximalizaci prostoru využijte stohování rostlin – bylinné rostliny jako půdní pokřiv, keře jako střední vrstvu a stromy jako vrchní vrstvu

Mohlo by vás zajímat: Jak zvětšit malou zahradu?

Zahradní záhony

Pokud vaše představa o pěstování spočívá v okopávání nekonečných záhonů, pak vám permakultura změní celkový pohled na zahrádkářství. V permakulturním zahradnictví se nejčastěji využívají vyvýšené záhony. Tak nepotřebujete obdělávat půdu a živiny zůstávají zachovány. Alternativou k vyvýšeným záhonům je mulčování – vrstvení kompostovatelných materiálů, které ochrání půdu bez jejího narušení. Organický mulč je mnohem vhodnější, než chemické přípravky na hubení plevele. Pokud se vám nějaký plevel u vašich plodin vyskytne, můžete jej vytrhnout a použít jako součást mulče, který udrží půdu vlhkou.

permakultura

V permakulturní zahradě se záhony neokopávají a nerýlují. Aplikuje se spíše opačný přístup. Při okopávání a rývání se totiž mohou důležité půdní mikroorganismy a živočichové dostat na světlo a zahynout, což zdraví půdy určitě neprospívá. Proto je vhodnější, když se na povrch půdy přidávají vrstvy, které se později přemění na novou zdravou půdu.

Navraťte přebytek zpět do zahrady

Zásadou permakultury je nejen brát, co příroda či zahrada nabízí, ale také navracet to, čeho je přebytek. Zdroje do zahrady můžete navrátit kompostováním. Využít při tom můžete organické kuchyňské zbytky a tak vytvořit přírodní hnojivo pro vaši zahradu. Kompostovat můžete i tehdy, když na zahradě nemáte prostor pro umístění kompostéru. Existují také menší domácí kompostéry, které můžete používat v i bytě. Prospěšné pro zahradu jsou také žížalové čaje, protože jsou bohaté na živiny a přidávají do půdy prospěšné mikroby.

kompostovanie

Navracet do vaší zahrady můžete i jinými způsoby. Například během podzimu spadané listí a odumírající rostliny mohou vytvořit vrstvu organického materiálu, která ochrání půdu před mrazem. Vždyť nakonec i v samotné přírodě spadané listí v lese nikdo před zimou nehrabe.

Při permakulturním zahrádkářství je základem znát vaši zahradu a mít dobrý plán. Pokud odpozorujete přirozený proces ve vaší zahradě, bude se vám mnohem snazší plánovat, co a kam posadit ale i jaké další zahradní prvky zakomponovat. Budete přesně vědět, kam dopadá slunce, kde se shromažďuje vlhkost a kam postavit třeba i zahradní altán či zahradní domek k odpočinku tak, abyste si náhodou neubrali z užitečného místa k pěstování. Permakulturní zahrádkářství je efektivním způsobem, jak mít pěknou, bohatou a plodnou zahradu s co nejmenším úsilím.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice