Články

Co musí splňovat kvalitní zahradní nábytek?

ratanoý zahradní nábytek

Chtěli byste si vytvořit příjemné zahradní posezení? Hledáte ideální zahradní nábytek pro vaši zahradu, altán či terasu? Podívejte se spolu s námi na to, jak správně vybrat a co by měl splňovat kvalitní zahradní nábytek.

Co v článku naleznete:

S tím správným zahradním nábytkem si dokážete vytvořit příjemné a pohodlné prostředí, na kterém můžete trávit čas s vašimi blízkými. Umožní vám vytvořit si útulnou atmosféru a užívat si čas na vaší zahradě, v altánku, pod pergolou či na terase. Výběr toho správného nábytku nemusí být složitý. Je však důležité zaměřit se na několik faktorů, abyste si vybrali správně.

V mnoha případech je při výběru a koupi zahradního nábytku klíčová jeho cena. Avšak neměla by být jediným faktorem. Pokud chcete, aby vám váš zahradní nábytek vydržel co nejdéle, důležitá je také jeho kvalita. Zahradní nábytek je venku vystavován vlivům počasí, a tak je důležité, aby byl odolný a trvanlivý. Počáteční investice do kvalitního zahradního nábytku se vyplatí a v konečném důsledku bývá i méně nákladná, protože nebudete muset opakovaně investovat do opravy či koupě nového nábytku.

Při výběru toho správného zahradního nábytku vám mohou pomoci odpovědět si na tyto otázky:

 • K jakému účelu chcete zahradní altán využívat?
 • Kde bude umístěn a jakým vlivem bude vystavován?
 • Máte prostor pro jeho uskladnění během zimy?
 • Jaký materiál a barvy preferujete?
 • Jaký je váš rozpočet?
 • Budete mít čas pravidelně se o zahradní nábytek starat?

Kombinace odpovědí na tyto otázky by vám měla přinést jasnější představu o tom, na jaký zahradní nábytek se zaměřit.

Účel a využití

Účel, pro který budete chtít zahradní nábytek využívat, určuje jeho typ a druh – jiný nábytek bude vhodný pro zahradní stolování, jiný zase pro pohodlné sezení na terase. Zatímco při zahradním stolování budete potřebovat vyšší stůl a židle, při posezení se vám budou spíše hodit zahradní sedačky či pohodlné židle. Pokud si na zahradě či na terase plánujete vytvořit relaxační zónu, dobrou volbou budou například polohovatelné sedačky nebo houpací závěsná křesla. V mnoha případech je na zahradě zapotřebí i úložný prostor (například právě pro odkládání stolovacího příslušenství). Tehdy se hodí zahradní komody či skříňky.

Umístění

I to, kam plánujete zahradní nábytek umístit, bude ovlivnit jeho výběr. Chtěli byste zahradní nábytek na terasu? Do altánku? Nebo volně do zahrady? Důležitou roli samozřejmě hraje velikost a dispozice vaší zahrady. Myslet je třeba i na to, do jaké míry bude zahradní nábytek vystavován povětrnostním vlivům. Bude nábytek celoročně ven? Nebo máte možnost jej na zimu někam uskladnit? Nábytek, který bude celoročně na zahradě by měl být odolný a trvanlivý, aby nedošlo k jeho poškození.

Vaše preference

Nábytek byste si měli vybírat i s ohledem na váš vkus, styl a dekor vaší zahrady, aby do ní pasoval. Vyberte si vhodnou kombinaci barev a materiálů, abyste si vytvořili harmonické prostředí. Určitě se vyhněte přílišným kombinacím. I v u zahradního nábytku platí, že méně je více.

Cena nábytku a váš rozpočet

Tady byste měli najít jakousi zlatou střední cestu. Ideální je najít takový zahradní nábytek, jehož cena bude v rozmezí vašeho rozpočtu. Ovšem dejte si pozor na (podezřele) levný zahradní nábytek. V mnoha případech totiž jde o nekvalitní a neodolný nábytek, který toho moc nevydrží. Raději investujte o něco více a pořiďte si kvalitní zahrady nábytek, který vám spolehlivě vydrží několik sezón bez jakýchkoli poškození.

Péče o nábytek

Některé zahradní nábytky vyžadují více péče než jiné. Dřevěný nábytek, například, je mnohem více citlivý na povětrnostní vlivy, a tak vyžaduje pravidelnou péči a aplikaci ochranných nátěrů. Zvažte proto, do jaké míry budete mít čas pečovat o váš zahradní nábytek. Byla by totiž škoda, kdyby se pěkný a funkční zahradní nábytek zanedbal.

Typy zahradního nábytku – plusy a minusy

Je důležité, abyste si vybrali ten správný materiál pro zahradní nábytek. Toto jsou nejčastější typy zahradního nábytku. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A který z nich je nejlepší?

Dřevěný zahradní nábytek

dřevěný zahradní nábytek

Dřevo je skvělou volbou, pokud se vaše zahrada či terasa nese v přírodním tématu. Dřevo navozuje harmonickou atmosféru, nemluvě o jeho vůni. Vyberete-li si správný typ, dřevěný nábytek může být pevným a odolným doplňkem do vaší zahrady. Nesmíme však zapomínat, že dřevo je organický materiál a snadněji podléhá povětrnostním vlivům než ostatní materiály. Třeba být pozorný, zvláště pokud jde o vlhkost. Dřevěný zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou péči a stálou ochranu před vlivy počasí. Je lepší jej umístit pod střechu, například do altánku nebo na krytou terasu. Pokud byste si chtěli pořídit dřevěný zahradní nábytek, zaměřte se spíše na odolné a tvrdé dřeviny. Po skončení sezóny by se dřevěný nábytek měl uskladnit na suché místo. Určitě byste jej neměli nechávat ven, protože dřevo může absorbovat vlhkost ze vzduchu.

Výhody:

 • pevný a relativně odolný
 • nekumuluje teplo
 • přirozený vzhled
 • možnost barevných nátěrů

Nevýhody:

 • vyšší cena
 • vyžaduje se pravidelná údržba
 • mohou vzniknout poškození vlivem vlhkosti

Kovový nábytek

kovový zahradní nábytek

Pokud hledáte nábytek, který je méně náročný na údržbu a zároveň trvanlivý, kov by mohl být tou správnou volbou. Kovový nábytek je pevný a odolný, pozor je však třeba dát na vliv deště a zvýšené vlhkosti, která by mohla způsobit jeho rezivění. Vhodnou volbou by mohl být kovový zahradní nábytek, který je ošetřen antikorozní úpravou. Takový kovový nábytek můžete nechat celoročně ven, ale pokud chcete mít jistotu, ideální je ho alespoň překrýt ochrannou plachtou nebo uskladnit na suchém místě. Kovový nábytek je vhodný pro menší zahradu či terasu, mnoho souprav je kompaktních s minimalistickým designem.

Výhody:

 • odolný
 • nízká údržba
 • vhodný do menších prostorů

Nevýhody:

 • během slunečných dnů se může nahřívat
 • menší pohodlí

Plastový nábytek

plastový zahradní nábytek

Plastový nábytek je vhodnou volbou, máte-li omezený rozpočet, případně hledáte provizorní řešení. V této kategorii naleznete mnoho druhů, provedení, barev či stylů za poměrně nízké ceny. Avšak plastový nábytek není tak pevný a trvanlivý jako jiné materiály. I když je relativně odolný vůči povětrnostním vlivům, v létě jej však může zdeformovat horké slunce a v zimě zas vlivem mrazů může popraskat. Plastový nábytek nevyžaduje téměř žádnou péči, maximálně občasné očištění.

Výhody:

 • nižší cena
 • relativní odolnost
 • nízká údržba
 • minimální montáž

Nevýhody:

 • nižší trvanlivost
 • neekologičnost

Ratanový nábytek

ratanoý zahradní nábytek

Existují dva typy ratanu – přírodní a syntetický. Oba nabízejí efektní styl, který se hodí do jakýchkoli typů prostor. Přírodní ratan je dřevina, která pochází z exotických tropických lesů a roste ve vlhkém prostředí. Více mu vyhovuje teplo, než mrazivé teploty a vydrží jen jistou míru vlhkosti. Proto je vhodné nábytek z přírodního ratanu chránit před deštěm a na zimu uskladňovat na suchém a teplém místě. Zahradní nábytek z přírodního ratanu by se měl také pravidelně ošetřovat speciálními oleji.

Umělý ratan je mnohem odolnější vůči vlivům počasí. Má také minimální požadavky na údržbu a péči. Jedná se o pevný, odolný a funkční materiál, který má dlouhou životnost. Poradí si také se zvýšenou vlhkostí či nízkými teplotami. Dokáže zvládnout i teploty do – 50 stupňů Celsia. Proto není nutné jej na zimu uskladňovat a může zůstat ven na zahradě.

Výhody:

 • silný a odolný
 • trvanlivý
 • atraktivní vzhled
 • dodává se v různých stylech a barvách

Nevýhody:

 • přírodní ratan je třeba ošetřovat
 • lehčí váha (nemusí odolat silnému větru)

Který zahradní nábytek je nejlepší?

Každý typ zahradního nábytku má svá specifika, a jak jsme mohli vidět i své plusy a minusy. Každý materiál je čímsi specifický a vyžaduje různou míru péče a pozornosti. Do menších zahrad se může hodit kovový nábytek, do těch větších zase dřevěný, ale bude vyžadovat pravidelné ošetřování, aby vydržel. Plastový nábytek můžete využít, pokud hledáte rychlé a nenákladné řešení. Pokud bychom ale hledali vítěze v kategorii kvalita, odolnost a trvanlivost, první místo by obsadil ratanový zahradní nábytek (umělý ratan). Je vysoce odolný vůči povětrnostním vlivům, je trvanlivý, nevyžaduje téměř žádnou péči či povrchovou úpravu, je pevný, pohodlný, vkusný a nemusíte jej na zimu skladovat.

Pokud bychom měli shrnout, v čem spočívá kvalitní zahradní nábytek, odpověď by zněla:

 • odolnost vůči povětrnostním vlivům,
 • pevnost a stabilita,
 • trvanlivost,
 • kvalitní a odolné materiály,
 • rozumná cena.

Zahradní nábytek může být skvělým doplňkem do vaší zahrady altánu či na terasu. Navíc plní praktické funkce, ať už při posezení, rodinné oslavě, setkání s přáteli či nedělním lenošení v prostředí vaší zahrady. Výběr toho správného zahradního nábytku se odvíjí od mnoha faktorů. Pokud hledáte zahradní nábytek, který vám vydrží dlouhodobě, určitě se vyplatí investovat do kvality. Vyberte si takový nábytek, který bude vyhovovat vašim požadavkům, ale zároveň i takový, který bude odolný vůči vnějším vlivům. Počáteční investice do kvality se vám pak vrátí v jeho životnosti a v ušetření na nákladech na údržbu.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

 • 3 letá záruka v ceně každého produktu
 • Ke každému produktu impregnat zdarma
 • Doprava zdarma na vybrané výrobky
 • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice