Články

Bylinková škola: kdy začít pěstovat různé druhy bylin🌿🌱🪴

bylinky v zahrade

Bylinky jsou vynikajícím doplňkem do každé zahrady a domácnosti. Dodávají venkovnímu prostoru či interiéru příjemný vzhled a vůni a jsou skvělé pro přípravu různých jídel, čajů či pro léčebné účely. Pokud jste začátečníkem v pěstování bylinek, může se vám jejich pěstování zdát zdlouhavé a komplikované. Avšak s trochou plánování a znalostí budete na dobré cestě stát se mistrem v pěstování bylinek!

Čo v článku nájdete:

Jak se říká, na každý neduh existuje bylinka. Byliny se po staletí používají jako potravina i lék. Lehce se pěstují, jídlům dodávají specifické chutě, vůni ale také nutriční hodnotu. S rostoucím trendem ekologického zemědělství se mnozí pouštějí také do bylinkového zahradnictví.

V tomto článku se věnujeme tomu, kdy začít sázet a pěstovat různé druhy bylinek a jak zajistit úspěšný růst vaší bylinkové zahrádky.

Předtím, než se ponoříme do bylinkového světa, je důležité říci, že různé bylinky mají různé preference při pěstování. Při výsadbě bylinkové zahrady je také důležité zvážit faktory, jako je klima, typ půdy či požadavky na světlo a vodu. I když mnohé bylinky dokáží růst během celého roku, je nezbytné zasadit je ve vhodnou dobu a zajistit jim vhodné podmínky, aby vám přinesly co nejvyšší výnos.

Pro mnohé bylinky je ideálním časem na sázení právě jaro. Teploty jsou příjemné, nepříliš vysoké a i slunečního světla je dostatek. Mnoha bylinkám nevyhovuje přímá sluneční záření a vysoké teploty, jiné jsou jim zase o něco více odolné. Podívejme se na nejčastěji používané bylinky a na to, kdy se pustit do jejich sázení.

Jarní bylinky

Tyto bylinky nesnášejí dobře horké počasí, mohou pod vlivem silného slunce a vysokých teplot vyschnout či uvadnout, a proto je nejlepší zasadit je již na začátku sezóny. Mezi jarní bylinky patří:

 • bazalka
 • kopr
 • koriandr
 • petržel
 • řeřicha

Jakmile se o něco oteplí, můžete začít se sázením. Můžete si doma nejprve vypěstovat malé sazenice ze semen bylinek nebo si pořídit již hotové sazenice. Tyto jarní bylinky můžete začít nejprve pěstovat uvnitř a přemístit je ven, když se jarní teploty začnou zvedat.

Bazalka

Bazalka se doporučuje sázet na přelomu března až dubna. V interiéru však můžete bazalku ze semen vysazovat po celý rok.

Bazalka je skvělá bylinka na dochucení těstovin, salátů a je skvělá také na pizzu. Této bylince se daří v teplém počasí s dobře propustnou půdou. Pokud chcete, aby vám bazalka pěkně a bohatě rostla, zaseta semena v květináči umístíte na slunné místo blízko okna. Je také důležité zajistit, aby byla půda vlhká, ale ne příliš mokrá, jinak by mohla semínka shnít. Když ze semínek vyrostou sazenice do výšky přibližně 8 cm, přemístěte je do většího květináče nebo do země.

bazalka v zahrade

Kopr

Kopr by se měl vysévat v dubnu až v květnu. Semínka by se měla vysazovat v dostatečných rozestupech (alespoň 30cm) a do hloubky 1 až 2 centimetry.

Kopr je další bylinkou, které se skvěle daří v teplejším období. Je to všestranná bylinka, která se dá použít ať už k nakládání, do salátů a jídel s vajíčky či na ryby. Kopr dobře roste v odvodněné půdě a vyžaduje dostatek slunečního světla. Semínka kopru můžete sázet rovnou do země, dejte si však záležet, aby byl posazen na slunném místě. Pokud budou mít sazeničky několik centimetrů, můžete je přeředit, aby měly dostatek prostoru pro růst.

kopr v zahrade

Koriandr

Koriandr se vysévá v průběhu března a dubna. Semínka se vysazují do hloubky 1 cm s mezerami alespoň 2, 5 centimetru.

Koriandr je jednoletá bylinka, která je nedílnou součástí asijské, indické a mexické kuchyně, ale své oblibě se těší i v našich končinách. Hodí se do salátů, omáček či do stále více populárního guacamole. Semínka koriandru zasaďte do vlhké půdy a pravidelně zalévejte. Dejte si pozor, aby byla půda dobře odvodněna a aby měla bylinka dostatek světla. Když bude mít bylinka přibližně 10 centimetrů, můžete ji přesadit do většího květináče nebo do země na zahradě. Pokud po vysazení semínek déle nevidíte žádné rostlinky, nemusíte se obávat. Semínkům koriandru trvá trochu déle, než vyklíčí – přibližně 25 dní.

koriandr v zahrade

Petržel

Petržel je v české kuchyni velmi oblíbená bylinka. Je ideální pro dochucení polévek, masa, salátů či těstovin. Dobře se mu daří v úrodné a dobře odvodněné půdě a vyhovují mu spíše chladnější klimatické podmínky. Petržel také vyžaduje alespoň 6 hodin slunečního světla denně, proto se ujistěte, že jej posadíte na správné místo. Pro klíčení semínek petržele je důležité udržovat půdu vlhkou. Petrželová semínka obecně déle klíčí. Aby se nastartoval jejich klíčící proces, můžete před sázením semínka petržele namočit alespoň na 12 hodin do teplé vody.

Řeřicha

Řeřicha je typická jarní bylinka, která se vyznačuje jemnou nasládlou chutí. Tato bylina se používá v omeletách, omáčkách, zelenině či zeleninových jídlech. Dobře se jí daří ve vlhké a dobře propustné půdě. Zasetou řeřichu je třeba umístit na světlé místo s částečným stínem. Tuto bylinku můžete pěstovat v menších květináčích, ale klidně i v plastové nádobě vystlanou vlhkou vatou.

rericha v zahrade

Letní bylinky

Léto je vrcholným obdobím pěstování bylinek, kdy je půda teplá a k dispozici máme dostatek slunce. Ideální bylinky pro pěstování v tomto období jsou ty, které upřednostňují vyšší teploty a potřebují dostatek slunečního světla, aby se jim dařilo. Některé z těchto letních bylinek však můžete sázet už během jara, abyste si je v létě už mohli vychutnávat. Mezi bylinky, kterým se dobře daří během léta, patří:

 • rozmarýn
 • tymián
 • oregano
 • máta
 • levandule
letne bylinky

Rozmarýn

Rozmarýn můžete sázet z řízků již několik týdnů před posledními mrazy. Teplota půdy by ale měla být alespoň 21 ° C, proto pokud chcete rozmarýn zasadit do zahrady, počkejte na teplejší počasí.

Rozmarýn je stálezelená bylina s listy podobnými borovici. Používá se v dušených pokrmech, polévkách, pečených jídlech ale také jako ozdoba jídel či nápojů. Rozmarýnu se dobře daří v dobře propustné půdě a vyžaduje plné sluneční světlo. Rozmarýn není náročný na živiny a pěstovat jej můžete ve větších květináčích nebo přímo v zemi. S poléváním buďte opatrní, protože vysoká vlhkost půdy by mohla způsobit odehnívání. Rozmarýn se doporučuje pěstovat s využitím řízků, protože semena mají nízkou klíčivost. Na začátek můžete řízky zasadit do květináčů v interiéru a když se ujmou, můžete je přesunout do zahrady. Pro nejlepší růst by měla být teplota půdy kolem 21 °C.

Tip: Přečtěte si náš starší článek „Oblíbené bylinky, které můžete pěstovat na zahradě či altánku, jejich benefity a účinky na zdraví.“

Tymián

Pokud máte pařeniště, tymián ze semen můžete sázet již v průběhu března a dubna. Semínka umístěte na povrch půdy a jen jemně zatlačte, protože ke klíčení potřebují světlo.

Tymián odolává teplu i suchu, díky čemuž je ideální bylinkou pro pěstování během léta. Vyžaduje dobře odvodněnou půdu a alespoň 6 hodin slunečního světla denně. Chcete-li pěstovat tymián, můžete smíchat písek a organickou hmotu s půdou a zasadit sazenice tymiánu. Pěstujete-li tymián v interiéru, umístěte jej v blízkosti okna, kde bude mít dostatek přímého slunečního záření.

Oregano

Oregano můžete sázet v měsících květen a červen. Ideální teplota pro jeho růst je přibližně 20 °C.

Oregano je jedna z bylin, které jsou dostatečně odolné k tomu, aby přežily celé léto až do podzimu, takže výsadba během teplejších měsíců je skvělou volbou, abyste z bylinky získali co nejvíce. Oregano se hodí do jídel s rajčatovým základem a do jídel z italské kuchyně. Má také skvělé antibakteriální účinky. Můžete jej pěstovat v zahradě nebo v květináči. Vhodnější je sázet oregano z sazenic, protože semena zvyknou klíčit pomalu. Sazenice můžete v květnu/červnu přesadit do zahrady. Mějte však na paměti, že oregano se rozrůstá, a tak mezi nimi nechte dostatečné vzdálenosti. Oregano můžete pěstovat i květináči, důležité je, aby bylinka nebyla v průvanu a měla dostatek slunečního světla.

Máta

Mátu můžete vysazovat už v dubnu, ale nic nezkazíte, ani když ji zasadíte v pozdějších měsících. Doporučuje se sázet mátu ze sazeních.

Máta k létu neodmyslitelně patří. Její osvěžující vůně a chuť z ní dělá skvělou bylinku do letních drinků, ale vynikající je i na přípravu čaje. Existuje několik odrůd máty, z nichž každá má svůj jedinečný chuťový profil. Mátě vyhovuje více polostín, než přímé slunce. Můžete ji pěstovat k květináčích, ale také volně v zahradě, přičemž se dokáže poměrně rychle rozrůstat. Při sázení máty je třeba si dát pozor, aby byla půda vlhká, protože tato bylinka je velmi citlivá na sucho. Máta by také měla být chráněna před silným větrem.

Levandule

Levanduli můžete začít sázet již od poloviny května. Pokud vysazujete z květináče, můžete levanduli vysazovat kdykoli.

Levandule je voňavá bylina, která se používá nejen v aromaterapii, ale také při mnoha kulinářských jídlech, jako jsou koláče či zmrzliny. Výjimkou nejsou ani nápoje, jako například levandulové čaje či limonády. Levandule je nenáročná bylina a vyhovuje jí i sluneční záření. Se sázením levandule ze semen můžete však začít už i na jaře, případně později na podzim. Pokud vysazujete z květináče, pak můžete vysazovat kdykoli.

lavender in garden

Bylinky v zahradním domku či altánku

Své oblíbené bylinky můžete pěstovat i v zahradním domku či altánku a mít je tak stále k dispozici, kdykoli budete na zahradě grilovat, stolovat či připravovat drinky nebo čaj. Můžete je pěstovat v květináčích ale i volně v zahradě v blízkosti vašeho domku či altánku. Tak poslouží zároveň i jako příjemná ozdoba. K altánku či domečku si můžete posadit například levanduli, která svojí vůní také navodí příjemnou relaxační atmosféru. Altán vyzdobený bylinkami nejen že pěkně vypadá, ale také provoní celý prostor!

Tip: Bylinky jsou rovněž skvělou dekorací do zahradního domku či altánku. Přečtěte si ve starším článku jaké jsou vhodné dekorace do altánku!

Oblíbenou formou pěstování bylinek v zahradě ale i v prostředí zahradních staveb, která zároveň šetří prostor, je vertikální zahrada.

K výrobě vertikální zahrady můžete použít například nepotřebné dřevěné palety, na které nainstalujete květináče, do kterých si zasadíte vaše oblíbené bylinky.

vertikalni zahrada

Taková vertikální bylinková zahrada bude nejen praktickým způsobem pěstování, ale také dekorací pro vaši zahradu. Můžete ji také umístit na jednu ze stěn zahradního domku nebo si s její pomocí vytvořit stín v zahradním altánku tak, že bude tvořit jednu z jeho stěn. Kreativitě se ani v při pěstování bylinek meze nekladou.

Tip na závěr:

Prohlédněte si databázi všech bylinek například na linku zde: Seznam bylin a léčivých rostlinek.

Které bylinky využíváte nejčastěji? Připravte se na blížící se sezónu a vypěstujte si své vlastní bylinky, kterými osvěžíte a dochutíte vaše oblíbená jídla a nápoje!

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

 • 3 letá záruka v ceně každého produktu
 • Ke každému produktu impregnat zdarma
 • Doprava zdarma na vybrané výrobky
 • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice