Jak ozdravit dřevěnou chatu?

dřevěná chata

Dřevěná chata je skvělým místem k odpočinku ale i dobrým pomocníkem při pracích v zahrádce. Někdy se však může stát, že se na dřevě objeví nedostatky, například vlivem vlhkosti či nepříznivého počasí. Pokud je dřevo vaší dřevěné chaty poškozené, nemusíte se hned obávat. Můžete mu správnou péčí pomoci, a tak si nadále užívat výhody, které vám vaše dřevěná chata nabízí. Jak tedy správně pečovat a ošetřit dřevo vaší zahradní chatky?

Dřevo je organický materiál, který snadno podlehne povětrnostním vlivům. Proto se nemusíte obávat, pokud na vaší dřevěné zahradní chatce najdete poškození. Častokrát se také stává, že dřevo napadnou škůdci, jako například hmyz, plísně či houby. Největším nepřítelem dřeva a tedy i dřevěných staveb, ať už je to zahradní chatka, zahradní domek nebo altán, je vlhkost. Té se v exteriéru jen velmi těžko vyhnete, proto je zcela normální, pokud se na vaší dřevěné chatě objevily nějaké nedostatky či poškození. Vlhkost totiž vytváří ideální podmínky pro zmíněných škůdců, ale její vlivem může dojít i k praskání či změnám v objemu dřeva. Kromě toho, svůj vliv na dřevo má také sluneční záření a vzdušný kyslík. Nemusíte však hned zoufat. Vůči těmto vlivům dokážete efektivně bojovat správnou péčí o dřevo vaší zahradní stavby.

Důležitá je prevence

Ještě před tím, než se podíváme na samotné ošetření už poškozeného dřeva, je třeba zdůraznit význam prevence při ochraně dřeva. Ta spočívá v pravidelné péči o dřevo vaší chatky, zahradního domku ale i altánu. Prvním krokem při ochraně dřeva je impregnace. Impregnační nátěr v sobě obsahuje biocidy. Jsou to účinné prostředky při likvidaci škodlivých organismů a rozlišují se na fungicidy (na ochranu před plísněmi) a insekticidy (na ochranu před různým hmyzem). Impregnační nátěr by měl být aplikován na všechny druhy dřevěných výrobků nacházejících se v exteriéru. Impregnace se ve většině případů aplikuje při prvním ošetření dřeva, její účinek je totiž dlouhodobý.

majster natírá štětcem impregnační nátěr na dřevo

Tip: Impregnační nátěr můžete aplikovat i při renovaci starého dřeva, které předtím nebylo impregnované. Předtím je třeba odstranit všechny předešlé nátěry a poškozené části dřeva. Pro zvýšení účinnosti ochrany impregnačního nátěru lze nanést dvě vrstvy.

Jako druhý krok při ochraně dřeva je nanesení lazury. Lazura je poloprůhledný povrchový nátěr, jehož úkolem je chránit dřevo před povětrnostními vlivy a mechanickými poškozeními. Lazura může dřevo i dekoračně obarvit. Pokud však chcete ponechat původní barvu dřeva, můžete si zvolit průsvitnou lazuru. Lazura zajišťuje vytvrzení povrchu dřeva a zároveň ho chrání před zašpiněním. Většinou se lazury nanášejí ve dvou nebo třech vrstvách.

Kromě lazur můžete jako povrchový nátěr zvolit krycí barvy. Ty na rozdíl od lazury zcela překrývají strukturu a kresbu dřeva. Vybírat si můžete z různých barev. Obvykle se nanášejí v jedné až dvou vrstvách, přičemž je třeba dodržet časový odstup mezi jednotlivými nátěry.

Dřevo lze ošetřit i voskováním a olejováním, které se považují za šetrnější způsoby ochrany dřeva. Jsou méně škodlivé a méně invazivní. Pokud si však zvolíte tento druh ochrany dřeva, měli byste vědět, že taková úprava povrchu dřeva je definitivní. Mastný povrch dřeva totiž již nemůžete dále lazurovat ani lakovat. Olej nebo vosk slouží zároveň jako impregnace i jako povrchová úprava dřeva. Olejování nebo voskování se nejčastěji využívá při tvrdém dřevu.

Jak ošetřit již poškozené dřevo?

Někdy se může stát, že na dřevě vaší chaty najdete nedostatky či poškození nebo je třeba ho po delší době zrenovovat nebo ozdravit. Co dělat v tomto případě? Prvním krokem při obnově dřeva vaší chaty by mělo být odstranění všech starých vrstev nátěrů. Nejlepším způsobem k odstranění těchto starých nátěrů je zbroušení. Pokud natrefíte na části dřeva, které jsou napadené plísněmi, houbami nebo je dřevo ztrouchnivělé, měli byste tyto části vyříznout s rezervou přibližně 5 mm. Následně tuto chybějící část můžete ve dřevě vyplnit tmelem nebo nahradit nalepením kousku dřeva. Pokud budete nanášet tmel, nezapomeňte, že ho třeba nanášet v tenkých vrstvách a vždy počkat, dokud předcházející vrstva uschne. Tmelit byste však měli až po nanesení impregnačního nátěru. Potom vytmelený povrch zarovnejte přebroušením. Pokud je dřevo vaší chaty napadené dřevokazným hmyzem, měli byste ho ošetřit k tomu určenými přípravky (chemické přípravky na preventivní ošetření dřeva, insekticidy). Jako poslední krok při ozdravění dřevo byste měli zvolit buď lazuru nebo krycí barvu čím sjednotíte povrch dřeva vaší chaty. V nabídce povrchových nátěrů můžete narazit i na produkty, které v sobě spojují lazuru a napouštědlo, tedy spolu s lazurou v jedné plechovce naleznete ochranu dřeva před škůdci, houbami a plísněmi.

Dopřejte své dřevěné zahradní chatě, ale i zahradnímu domku či altánu pravidelnou péči. Tak se vyhnete tomu, že by se dřevo poškodilo dříve a museli byste investovat do jeho oprav. Přichází jaro, během níž už budete moci trávit více času ve vaší zahrádce, proto si můžete najít prostor i na renovaci a oživení dřeva vaší chaty a zajistit její delší životnost. Tak si budete moci užívat výhody, které dřevěná chata nabízí po celou následující sezóny, aniž jste se obávali, že se dřevo poškodí.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma