Články

Co dělat, když praskne dřevo na dřevěné stavbě?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na vnější podmínky. Reagují na něj různé podněty, jako je změna teplot, vlhkost ale i mechanické používání. Dřevo vlivem těchto faktorů dokáže měnit své vlastnosti. Může se stát náchylnějším k napadení různými dřevokaznými škůdci. Častým poškozením dřeva je mimo jiné i vznik prasklin. 

Pokud máte doma dřevěnou stavbu, ať už altán, zahradní domek nebo chatku, určitě chcete, aby vám sloužila co nejspolehlivější a co nejdéle. Proto dřevo vnějších staveb vyžaduje svou patřičnou péči. Nemusíte se však obávat nebo si vyčítat, že i při pravidelné péči, kterou dřevu zajistíte, občas natrefíte na poškození dřeva. U přírodního materiálu, jakým je dřevo, se jen velmi těžko zcela vyhnete jeho reakcím na vnější vlivy. Můžete je však eliminovat a preventivně se jim vyhýbat. Co však se dřevem stavby, objeví-li se na něm praskliny?

Proč dřevo praská?

Dřevo je běžným a poměrně častým stavebním materiálem. Předtím, než se z něj může stavět, je zapotřebí, aby bylo dobře vysušeno. Ideální vlhkost, kterou by řezivo pro stavební použití mělo mít, je 22%. Dosáhne-li tohoto procenta, považuje se za suché. Spojovací části by měly mít ještě o něco nižší vlhkost, a to méně než 10%. Samozřejmě vždy záleží i na druhu dřeva, protože každé má své specifické parametry. Dřevo by se mělo sušit profesionálně v sušičce k tomu určené.

popraskané dřevo

Tip: Podívejte se, jak se suší a zpracovává dřevo, které využíváme ke konstrukci našich dřevěných staveb.

Pokud je dřevo nedostatečně vysušené, kumuluje vlhkost. A právě ta je jednou z příčin praskání dřeva. Dřevo vlivem vlhkosti dokáže změnit svůj tvar i vlastnosti. Mohou se vyskytnout pukliny či trhliny ve dřevě. Někdy se může za prasklinami ve dřevě skrývat i houba. Ta je ovšem také důsledkem zvýšené vlhkosti. Kromě vlhkosti na dřevo ovlivňuje také sluneční záření. Každý „extrém“ na dřevo ovlivňuje negativně. Tak jako je zvýšená vlhkost pro dřevo problémem, tak je problémem i to, je-li dřevo příliš vysušené. Pokud je dřevo velmi suché, také může docházet k jeho praskání.

Prevence nad zlato

Dřevo může praskat vlivem vlhkosti nebo dřevokazných hub. Kromě toho, praskání může být způsobeno i nadměrným vystavením slunečnímu záření. Ve všech případech však praskání můžete předcházet správnou péčí o dřevo. Dřevu vaší dřevěné stavby byste měli pravidelně dopřát ošetření ochrannými nátěry, které zvýší jeho odolnost vůči vlivům počasí a tak zajistí i jeho delší životnost. Přečtěte si, jak správně pečovat o dřevěné stavby.

Co s popraskaným dřevem?

Pokud na své dřevěné stavbě zpozorujete praskliny, nemusíte hned zoufat. Existuje způsob, kterým si můžete pomoci. V první řadě je však třeba odstranit příčinu nebo příčiny vzniku prasklin. Zvažte, jestli je vaše dřevěná stavba vystavována nadměrné vlhkosti či slunečnímu záření a pokuste se tyto faktory snížit na minimum. Následně vzniklé praskliny můžete využít spojovacího tmelu. Takový spárový spojovací tmel můžete sehnat ve specializovaném obchodě na stavební materiály. Výhodou je, že si můžete vybrat barvu tmelu a přizpůsobit jej tak k odstínu dřeva vaší dřevěné stavby. Při tmelu si však dejte pozor na to, abyste jej aplikovali na vícekrát. Tmel se smršťuje a tak po několika dnech budete muset prasklinu či trhlinu vyplnit znovu. Tmel se obvykle využívá u prasklin a trhlin, které nejsou širší než 1 cm. Využít také můžete metodu pilin a PVA lepidla, které smícháte dohromady a trhlinu na dřevě touto hmotou utěsníte. Pokud byla trhlina či prasklina na dřevě způsobená houbami nebo se následně v prasklině objevila plíseň, bude před tmelením nejprve třeba toto místo ošetřit specifickými přípravky. Shnilé dřevo vyřízněte a následně zbylý povrch obruste a ošetřete ochrannými přípravky. Tak se vyhnete šíření plísní či dřevokazných hub dále na vaší dřevěné stavbě.

Dřevo reaguje na podmínky prostředí, ve kterém se nachází. Jeho největším nepřítelem je však vlhkost a silné sluneční záření. Ochraňte svoji dřevěnou stavbu a zajistěte její dlouhou trvanlivost správnou péčí. A pokud se náhodou na jejím povrchu objeví praskliny, nemusíte se hned lekat, dají se poměrně jednoduše opravit. Lepší je se však trhlinám a prasklinám na dřevě vyhnout, proto nepodceňujte prevenci.


magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice