Články

Jak odstranit plíseň z dřevěné stavby?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Dřevo je organický materiál, který snadno podléhá povětrnostním vlivům. Jedním z jeho největších nepřátel je vlhkost. Ta s sebou totiž může přinést spoustu neplechy, jako například právě plíseň. Jak se zbavit plísně z dřevěné stavby a co dělat, abyste jí předešli?

Plíseň začíná být problémem, když se plísňové spóry usadí na povrchu dřeva a začnou vytvářet houbové vlákno. Tehdy vznikají typické barevné mapy na povrchu dřeva. Objevit se mohou i útvary podobné vatovým chomáčkům či zatuchlý zápach. Plíseň je škůdcem nejen pro dřevo, ale má negativní vliv také na zdraví člověka. Jak odstranit plíseň z povrchu dřeva a jak se před ní chránit?

Zjistěte příčinu a odstraňte plíseň

Prvním krokem je identifikace příčiny vzniku plísně a její následné odstranění. Za plísní se může skrývat zatékání či nedostatečná hydroizolace. Dalším krokem je kontrola místa vzniku plísně i přilehlých míst. Ujistěte se, do jaké míry plíseň dřevo zasáhla, abyste věděli, kde všude bude potřeba dřevo ošetřit. Následně nastříkejte povrch dřeva přípravek proti plísním. Než začnete plíseň manuálně odstraňovat, nechte dřevo vyschnout, abyste neroznesli spóry plísně po okolí. K odstranění plísně můžete využít lopatku, škrábadlo či vysokotlakou hadici. Pomoci vám může i vysavač s hepa filtrem, do kterého vsajete odstraněnou plíseň a nebude se tak šířit. Nezapomeňte ani na ochranné rukavice, oblečení a roušku, kterým si zakryjete nos a ústa.

Ošetření dřeva proti plísni

Po mechanickém odstranění plísně následuje ošetření dřeva impregnačním nátěrem. Vyberte si impregnační nátěr určený pro sanaci již napadeného dřeva. Impregnace se zpravidla nanáší ve dvou vrstvách, postupujte však podle pokynů výrobce. Po impregnaci následuje povrchový nátěr. Můžete si zvolit lazuru nebo krycí barvu. Lazura zajistí vytvrzení povrchu dřeva, zvýší jeho odolnost a zvýrazní krásu struktury dřeva. Krycí barva naopak strukturu dřeva překryje, a tak je vhodná v případě, že na dřevě zůstaly skvrny.

Co dělat, chcete-li předcházet vzniku plísní na vaší dřevěné stavbě? Klíčem je správná a pravidelná péče o dřevo vaší stavby. 

Máte dřevěnou stavbu? Vše, co potřebujete vědět o péči o dřevěné stavby se dočtete v zde.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice