Články

Jak postavit zahradní domek pro děti

dětský dřevěný domek

Vytvoření zahradního domku pro děti je skvělý způsob, jak jim poskytnout vlastní prostor, kde si mohou hrát, zapojovat kreativitu ale také spojit se s přírodou. Zahradní domek může být pro děti vzrušujícím místem plným zábavy, radosti, her a společně stráveného času. Jak na jeho výstavbu?

Čo v článku nájdete:

Zahradní domek nabízí kouzelný prostor, kde mohou děti uniknout do světa fantazie, aktivně si hrát a navázat hluboké spojení s přírodou. Stavba zahradního domku pro děti je nejen příjemným, ale také prospěšným úsilím. Výhody zahradního domku sahají daleko za jeho fyzickou strukturu – může podpořit kreativitu, fyzickou aktivitu ale i vštěpování lásky k přírodě již od útlého věku. Zahradní domek může být pro děti útočištěm, kde se mohou vnořovat do nekonečných dobrodružství a vytvářet si vzácné vzpomínky, které zůstanou na celý život.

V tomto článku se podíváme na proces stavby zahradního domku pro děti, od plánování designu až po konstrukci a dekoraci a také poskytneme tipy, které vám pomohou pustit se do tohoto vzrušujícího projektu.

Plánování a design

Před tím, než se pustíte do stavby domku, je důležité pečlivé plánování a projektování. V tomto kroku bude třeba zvážit umístění domku, velikost a rozložení, bezpečnostní hlediska ale také výběr vhodných materiálů.

Umístění

Domeček by měl stát především na rovném a stabilním povrchu. Vyberte vhodné místo ve vaší zahradě, které je bezpečné a viditelné, abyste děti měli pod dohledem, když si v domečku budou hrát. Zvažte také faktory, jako je vystavení slunečnímu záření či blízkost stromů nebo inženýrských sítí. Domeček by měl být umístěn na nejbezpečnějším místě ve vaší zahradě.

Velikost a rozložení

Předem si určitě rozměry a rozložení domečku vzhledem k dostupnosti prostoru ve vaší zahradě, ale také počet dětí, které se do domečku vejdou. Naplánujte si design a provedení, počet oken a jejich umístění, dveře, typ střechy, ale také případné přidání doplňků jako je například skluzavka.

Bezpečnost

Ujistěte se, že domeček bude mít prvky, které jsou vhodné pro děti, jako jsou zaoblené hrany, netoxické materiály a především pevná konstrukce. Nezapomeňte ani na protipožární opatření a dobrou volbou je i instalace dětských pojistek na dveře a okna.

Materiál

Pro stavbu domku pro děti vyberte vhodné materiály, které jsou trvanlivé a odolné vůči povětrnostním vlivům. Nejčastějším materiálem domečků pro děti je dřevo. Rozhodnete-li se i vy pro tento materiál, vyberte si kvalitní dřevo, které je tvrdé a odolné a nezapomínejte ani na jeho povrchové ošetření ochrannými nátěry.

Proces výstavby

Po dokončení fáze plánování přichází na řadu výstavba. Proces výstavby zahradního domku pro děti spočívá v těchto následujících krocích (kroky jsou orientační a níže naleznete konkrétní návody na výstavbu různých typů zahradních domků pro děti):

  1. Základy – připravte místo, na kterém budete domeček stavět vyčištěním oblasti, vyrovnáním terénu a vytvořením pevného základu. K ukotvení domečku v zemi můžete využít betonové patky.
  2. Konstrukční rám – zkonstruujte rám domečku ze zvolených materiálů. Konstrukční rám se následně ukládá do kotvení a přichytává se šrouby o patky. Nezapomeňte na zafixování konstrukčního rámu, abyste zvýšili stabilitu konstrukce.
  3. Stěny a zastřešení – instalujte stěny domku, ponechte prostor pro okna a dveře. Zvažte zateplení domečku pro možnost celoročního využívání. Potom nainstalujte střechu domku a ujistěte se, že je vodotěsná a schopná odolávat povětrnostním podmínkám.
  4. Okna a dveře – nainstalujte okna tak, abyste zajistili dostatek denního světla a proudění vzduchu. Design oken by měl být bezpečný pro děti a zvažte bezpečnostní uzamykací mechanismy.
  5. Vnitřní prvky – vylepšete zahradní domek prvky, jako jsou police, tabule pro děti, hračky a přidejte také možnosti sezení a úložný prostor.
  6. Konečné úpravy – domeček povrchově upravte, obruste dřevo a natřete ho netoxickou povrchovou barvou či lakem. Do finálních úprav můžete zapojit i vaše děti, aby přidaly své vlastní kreativní výtvory, například jejich kresby či otisky rukou, kterými můžete domeček vyzdobit.

Domeček pro děti s pískovištěm

dřevěný zahradní domek pro děti
Zdroj: https://ceskykutil.cz/clanek-17930-domek-pro-deti-na-zahradu-marvan

Takový zahradní domek pro děti je skvělým místem pro dokonalou zábavu a hraní si.

Jak na to? Návod na výrobu tohoto dřevěného domečku.

Domeček pro děti z palet

domek pro děti z paliet
Zdroj: https://primanapady.cz/clanek-28806-zahradni-domecek-z-palet-udelejte-detem-radost

Zahradní domek pro děti můžete snadno vyrobit také z dřevěných palet.

Jak na to? Návod na výstavbu domku pro děti z palet.

Zahradní domek pro děti na nohou

domek pro děti na nohou
Zdroj: https://www.receptyprimanapadu.cz/dilna-a-hobby/jak-postavit-zahradni-domek-nejen-pro-deti/

Takový typ domečku je nejen zajímavý, ale může také ušetřit prostor na záhadě, protože se táhne spíše do výšky. Navíc nabízí možnost instalace skluzavky, schůdků či lana, což jsou skvělé a zábavné prvky pro děti.

Jak na to? Kompletní postup krok za krokem k výstavbě tohoto domku.

Domeček pro děti na stromě

domek pro děti na stromě

Pokud byste vašim dětem chtěli dopřát ještě větší dobrodružství, můžete jim zkonstruovat domeček na stromě. Vždyť přiznejme si, kdo alespoň jednou v dětství netoužil po domečku na stromě?

Jak na to? Návod na výrobu domečku pro děti na stromě.

Bezpečnostní opatření

Zajištění bezpečnosti dětí při používání domku je prvořadé. Co dělat, aby byla bezpečnost co nejvyšší?

Pravidelné kontroly

Provádějte rutinní kontroly, abyste identifikovali potenciální nebezpečí, jako jsou například uvolněné šrouby nebo ostré hrany. Domeček pravidelně kontrolujte a jakékoli poškození či nedostatky ihned opravte.

Bezpečnostní pokyny

Stanovte dětem jasná pravidla při používání domečku s důrazem na bezpečnou hru a správné používání vybavení. Snažte se mít děti při hře v domečku pod dohledem.

Údržba

Zahradní domek udržujte v dobrém stavu, pravidelně jej čistěte zvenčí i zevnitř, čímž zajistíte nejen jeho čistotu ale i odolnost a delší trvanlivost. Kontrolujte zda střecha, okna a dveře správně těsní.

Dětská pojistka

Zvažte přidání dětské pojistky na okna a dveře. Zajistěte také všechny šňůry nebo dráty, které by mohly představovat nebezpečí.

Terénní úpravy

Zajistěte, aby i okolí domku bylo bezpečné, dobře udržované a poskytovalo dětem bezpečný prostor pro hraní.

Vytvořte dětem unikátní prostor

Zahradní domek nabízí nekonečné možnosti hry a objevování. Vytvořte vašim dětem prostor, který bude povzbuzovat jejich kreativitu, chuť do hry a který bude jejich útulným a pohodlným útočištěm.

Vyberte vhodný nábytek přiměřený věku dětí, jako jsou malé židle, stoly nebo sedačka. Přidejte doplňky, jako jsou pohodlné polštáře, koberec či záclony, abyste vytvořili útulný a příjemný prostor. Nezapomeňte ani dekorace a povzbuďte děti, aby se zapojily do vyzdobení domečku, díky čemuž si vytvoří svůj vlastní unikátní prostor.

Děti můžete zapojit také do vyzdobování prostoru kolem domečku. Můžete si spolu vytvořit například menší květinový či zeleninový záhon, což podpoří jejich spojení s přírodou a povede je zahrádkářství. Spojení s přírodou můžete podpořit i začleněním prvků, jako jsou krmítka pro ptáky či malé jezírko.

Zvažte také začlenění venkovních hracích ploch, jako je pískoviště, prolézačka, skluzavka či houpačka, abyste zlepšili zážitek ze hry.

Zahradní domek pro děti je obohacujícím projektem, který dětem vytváří prostor pro hraní si, objevování a popouštění fantazie. Pusťte se i vy do výstavby domku pro vaše děti a vytvořte jim tak jejich vlastní zahradní království, které jim bude přinášet radost po celá léta.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice