Články

Co se může pokazit na dřevěné stavbě?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Zahradní domky, altány či chaty – tyto dřevěné stavby poskytují mnoho výhod a benefitů. Jsou nejen pomocníky při zahrádkářství, ale také skvělým místem k odpočinku a rekreaci. Dřevo má ovšem svoji životnost a proto vyžaduje pravidelnou údržbu. Na co je třeba si při dřevěných stavbách dát pozor?

Dřevo má oproti ostatním materiálům jednu velkou výhodu – z žádného jiného stavebního materiálu nelze postavit celou stavbu od podlahy až po krytinu. Dřevo je však organický materiál, a tak je přirozené, že podléhá vlivům okolí, ať už jsou to povětrnostní podmínky nebo mechanické používání. Dřevo je citlivé na změny teplot a na vlhkost – což jsou faktory, s nimiž se dřevěné stavby v exteriéru setkávají dennodenně. Změny v počasí, střídání ročních období a teplot, srážky, mráz – to vše ovlivňuje dřevo zahradních či venkovních staveb.

Vliv vlhkosti na dřevo

Jedním z největších nepřátel dřeva je vlhkost. Vlivem zvýšené vlhkosti dřevo začíná degradovat a na zvýšenou vlhkost ve dřevě následně reaguje i dřevokazný hmyz a jiní škůdci. Vlivem vlhkosti může docházet ke změně tvaru dřeva, která je ovšem většinou nerovnoměrná, a tak se může stát, že se dřevěná stavba nebo její části zdeformují. V exteriéru si dřevo obvykle ponechává vlhkost v rozmezí 15 % až 20. Pokud je dobré počasí, nadbytečná vlhkost se odpaří. Pokud je však dřevo vystaveno vlhkosti dlouhodobě, může zvětšit objem svých vláken a zdeformovat se – vytočení, pokroucení, vytváření rozcuchaných konců či tvorba prasklin.

pokazené dřevo

Dřevokazní škůdci

Vlhké dřevo je ideálním prostředím pro dřevokazné škůdce, jako jsou plísně, houby ale i dřevokazný hmyz. Plíseň na dřevě vzniká tehdy, když se plísňové spóry zahnízdí na povrchu dřeva a začnou vytvářet houbové vlákno. Dají se rozpoznat na základě typických barevných map na povrchu dřeva i vatových chomáčků. Typický je také zápach zatuchliny. Plíseň je problémem nejen pro dřevo, ale má negativní vliv také na zdraví člověka. Přispívá ke vzniku a zhoršení alergií, astmatu či jiných zdravotních potíží. Houby jsou také jedním z nepřátel dřeva, který jej znehodnocuje. Mají za následek to, že dřevo dokáže velmi snadno podlehnout hnilobě. Dřevokazný hmyz také znehodnocuje dřevo a v některých případech ho může doslova přeměnit na prach.

Tip: Jak efektivně odstranit plíseň z dřevěné stavby? Přečtěte si v našem článku jak odstranit plíseň z dřevěné stavby.

Ochrana dřevěné stavby

U dřevěných staveb se jen těžko vyhneme povětrnostním vlivům a vlivu vlhkosti. Při častém využívání také může docházet k mechanickým poškozením. Abychom si zachovali dřevěnou stavbu v ideálním stavu co nejdéle, je třeba zajistit ochranu dřeva a pravidelnou péči. Ta spočívá v kvalitní povrchové úpravě a ošetření impregnačními nátěry (fungicidy, insekticidy) a ochrannými nátěry. Zamezte přílišnému kontaktu dřevěné stavby s vodou a pravidelně kontrolujte dřevo stavby. Jakmile natrefíte byť i na malá poškození, měli byste je opravit co nejdříve, aby nedošlo k rozšíření poškození na dřevě. V našem článku si můžete přečíst jak správně pečovat o dřevo zahradních staveb


magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice