Články

Jak udělat altán (zahradní stavbu) vodotěsným? Jak ochránit zahradní stavby před deštěm a vlhkostí?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Oblíbeným materiálem pro výstavbu zahradních staveb je právě dřevo. Dřevěné zahradní stavby přinášejí do zahrady harmonii a spojení s přírodou. Nicméně dřevo je citlivé na povětrnostní vlivy a může měnit své fyzikální vlastnosti. V tomto článku se podíváme na to, jak ochránit dřevěný zahradní altán či jinou zahradní stavbu před deštěm a vlhkostí.

Čo v článku nájdete:

Zahradní stavby jsou nepochybně přidanou hodnotou do zahrad či pozemků. Přinášejí mnoho výhod a lze je využívat pro různé účely. Skvěle slouží jako místo k odpočinku a rekreaci, ale pomohou i při zahradních pracích. Zahradní altán je ideálním místem pro zahradní posezení a zahradní domek zase poskytne úložný prostor, na kterém můžete skladovat zahradní nářadí či jiné potřeby. Nejčastějším a nejoblíbenějším materiálem, který se využívá k výrobě zahradních staveb je dřevo. Dřevo je však přírodní materiál, který oproti ostatním stavebním materiálům mnohem více podléhá povětrnostním vlivům. Je také navlhavé a může měnit svoji vlhkost a následně i vlastnosti podle prostředí, ve kterém se nachází a podmínek, které na něj ovlivňují. Obecně je vhodné, aby bylo dřevo vlhkosti vystavováno co nejméně. Ovšem u zahradních staveb, které se umisťují do exteriéru, se vlhkosti nelze zcela vyhnout. Počasí sice ovlivnit nelze, ale naštěstí existují způsoby, kterými lze zahradní stavby ochránit.

Mezi nejčastější škody, ke kterým na dřevě vlivem vlhkosti dochází, patří změny ve tvaru, objemu i vlastnostech dřeva. Navlhlé dřevo má sklony k hnití, výskytu plísní či napadení dřevokazným hmyzem. Kromě toho může praskat, bobtnat či jinak měnit svůj tvar. Dřevo se takto znehodnocuje a ztrácí své původní vlastnosti. Takto znehodnocené dřevo představuje ztrátu hodnoty zahradní stavby a vyžaduje investici do renovace a oprav.

Abyste těmto škodám na dřevě předešli, můžete zahradní stavbě zajistit spolehlivou ochranu. Následující tipy vám pomohou při hydroizolaci a ochraně zahradního altánu či jiné zahradní stavby před vlhkostí.

Střešní a boční plachty

K ochraně vašeho zahradního altánu či jiné zahradní stavby před deštěm můžete využít střešní plachtu a boční plachty, respektive fólie. Jedná se o praktické řešení, díky kterému zabráníte vstupu vody do prostoru altánu. Ve většině případů jsou takové plachty průhledné, abyste si nezabránili ve výhledu ze zahradního posezení. Kromě zahradních staveb lze využít i na terasu či přístřešek na auto. Existuje mnoho firem, které nabízejí výrobu krycích plachet na míru. Tak si budete moci pořídit ochranu pro váš altán přesně podle požadovaných rozměrů, aby se do něj žádná voda nedostala. Takové boční plachty však mají význam jen tehdy, je-li zahradní altán či jiná stavba z vrchu kryta. Kromě ochrany před deštěm vám takové boční průhledné plachty zajistí i ochranu před větrem, a tak si posezení ve vašem altánku či na terase budete moci užívat i v méně přívětivém počasí.

altán s boční plachtou
Zdroj: pinterest.com

Krycí nepromokavé plachty

K ochraně altánku před deštěm můžete využít i klasické nepromokavé krycí plachty, zvané „celty“. Nejčastěji jsou dostupné v tmavě zelené, modré, stříbrné nebo i v béžové barvě. Takové plachty vám však mohou částečně překrýt výhled z altánku do zahrady. Naštěstí lze zakoupit i takové, které mají průhledné části a poskytnou tak výhled. Při takovém krytí zahradní stavby budete potřebovat zajistit jejich ukotvení, aby se v případě větru nezvedali. 

altán s krycími nepremokavými plachtami
Zdroj: pinterest.com

Sklolaminátová ochrana

Dalším vhodným řešením při hydroizolaci zahradní stavby může být také sklolaminát. Jedná se o kompozitní materiál tvořený skleněnými vlákny a vytvrzenou umělou pryskyřicí. Je pevný a odolný vůči povětrnostním podmínkám, odolný vůči UV záření, má nízkou hmotnost a dostupnou cenu. Sklolaminát se nejčastěji využívá k zastřešení staveb, jako jsou pergoly či zahradní terasy nebo balkony, ale použít jej můžete iv zahradním altánku. Dostupný je ve formě desek či jako krytina.

altán se sklolaminátovou ochranou
Zdroj: pinterest.com

Střešní šindele

K ochraně altánku můžete použít i kombinaci dřevěných šindelů a technické plsti. Tato volba je vhodná zvláště tehdy, chcete-li si zachovat jednotný vzhled vašeho altánu. Jako první krok by se měla instalovat technická plst a následně připevňovat dřevěné šindele. Nejvyšší odolnost vůči vodě z mnoha druhů dřevěných šindelů nabízí právě cedr. Jeho cena je sice vyšší, ale je vysoce vodoodpudivý, což může být vhodným důvodem k investici. Pokud byste však raději dali přednost méně finančně náročným alternativám, můžete zvolit asfaltové, kompozitní či hliněné šindele.

altán se střešními šindely
Zdroj: pinterest.com

Tip: Zahradní altány z naší nabídky jsou pokryty a dodávány s finským lepenkovým šindelem v ceně. Vyznačuje se kvalitou, odolností a dodává zahradním stavbám moderní design. Je dostupný v různých barvách a tak si můžete vybrat vhodný pro váš zahradní domek či jinou zahradní stavbu.

Podkladová plocha

Při ochraně zahradních dřevěných staveb před vlhkostí je také důležité nezapomínat ani na podlahu. Zahradní stavba totiž může navlhnout i zespodu. Jedním z nejdůležitějších aspektů při stavění či ukládání záhadných staveb je podkladová plocha, na které bude daná stavba stát. Existují tři základní požadavky na to, jaká by měla být ideální podkladová plocha. Je důležité, aby byla podkladní plocha pevná, vodorovná a stabilní. Nejčastější a nejméně nákladnou volbou je zarovnaná plocha vysypaná štěrkovým nebo makadamovým lůžkem, na které se umístí zámková dlažba nebo betonové kostky. Jak správně připravit podkladovou plochu, tak aby se zabránilo přestupu vlhkosti do podlahy dřevěné zahradní stavby? Přečtěte si v našem článku.

Zahradní stavby jsou neustále vystavovány povětrnostním vlivům. Nepřetržité vystavení vodě a vlhkosti v důsledku srážek může mít za následek různá poškození na dřevě a znehodnocení celé zahradní stavby. Ochrana před deštěm a vlhkostí je proto velmi důležitá. Pokud máte doma zahradní altán či jinou dřevěnou stavbu, zvažte některé z těchto možností k ochraně, abyste si výhody vaší dřevěné stavby mohli užívat co nejdéle.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice