Články

Dřevěný přístřešek. Je třeba stavební povolení?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Přemýšlíte nad tím, že by se vám na zahradě či pozemku sešel dřevěný přístřešek? Pak vám už možná napadla otázka, zda je pro jeho výstavbu nutné stavební povolení. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak je to s výstavbou přístřešku a stavebním povolením.

Čo v článku nájdete:

Dřevěný přístřešek je praktickou stavbou, která s sebou přináší řadu výhod. Možnosti využití, které nabízí, z něj dělají univerzální stavbu, která se hodí všem majitelům vozidel, zahrádkářům i domácím kutilům.

K čemu lze dřevěný přístřešek využít?

Existuje několik typů přístřešků určených pro různá použití. Tím nejčastějším je právě přístřešek pro automobily. Ten poskytuje spolehlivé a bezpečné místo pro parkování vozidla. Je dobrým řešením, pokud nemáte garáž a chtěli byste si na zahradě či pozemku vytvořit samostatné místo, na kterém parkovat vaše auto. Přístřešek na auto lze postavit jako samostatně stojící stavbu, nebo jako součást domu. V každém z případů poskytuje ochranu auta před povětrnostními vlivy, jako je déšť, krupobití ale také silné sluneční záření.

Dřevěný přístřešek však také může být skvělým pomocníkem při zahrádkářství. Můžete si do něho odkládat vaše zahradnické potřeby a nářadí. Kromě toho poskytuje také praktický prostor, chcete-li si vytvořit menší dílničku či místo, na kterém se můžete věnovat svým projektům.

Pristresok pre automobily Hamar II 6

Tato praktická dřevěná venkovní stavba se také dá využívat k uskladňování dřeva, například pokud máte doma krb a chcete, aby vaše dřevo zůstalo suché a dobře hořelo.

Z dřevěného přístřešku si však můžete vytvořit i altán – poskytne přístřeší, pod které si můžete umístit zahradní nábytek a vychutnávat si tak příjemná zahradní posezení.

Je třeba stavební povolení?

Pokud plánujete pořídit si přístřešek do vaší zahrady či na pozemek, pak jste již určitě přemýšleli nad tím, jaké podmínky je třeba splnit a zda je zapotřebí stavební povolení. Abyste nemuseli hledat ve stavebním zákoně, přinášíme vám to nejdůležitější, co potřebujete vědět.

Podmínky stavebních povolení, rozhodnutí o umístění stavby a územních souhlasů upravuje Stavební zákon. 183/2006 Sb. Požadavek stavebního povolení se odvíjí od typu stavby, její velikosti a rozlohy.

Podle stavebního zákona není stavební povolení nutné u staveb, které nepřesahují zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 metrů s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metry na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, ale jen v případě, že neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění.

V praxi to tedy znamená, že pokud dřevěný přístřešek, který si plánujete postavit, nebude přesahovat uvedené rozměry, nepotřebujete k jeho výstavbě žádná povolení od stavebního úřadu a nevzniká vám ani ohlašovací povinnost.

Celý stavební zákon i s vyznačenými změnami stanovenými novelami naleznete zde.

Inspirujte se naší nabídkou

Pokud hledáte ten správný dřevěný přístřešek pro vaši zahradu či pozemek, můžete se při výběru inspirovat naší nabídkou. Naleznete v ní různé typy přístřešků, od klasických jednomístných přes vícemístné přístřešky až po komplexnější stavby, které kombinují přístřešek s praktickou místností, kde si můžete uskladňovat vaše nářadí či jiné potřeby.

Pokud by vás některý z přístřešků zaujal, můžete nás kontaktovat a my vám rádi zodpovíme vaše dotazy či poradíme při výběru.

Tento článek čerpal ze stavebního zákona a legislativních zdrojů dostupných na internetu. Snažíme se přinášet vám nejaktuálnější informace, nicméně doporučujeme plně se informovat a ověřit si aktuálnost informací a jednotlivé požadavky na stavebním úřadě vaší obce. Praxe říká, že požadavky jednotlivých stavebních úřadů se mohou lišit, a proto je dobré osobně se informovat, abyste měli jistotu, že vaše plánovaná realizace chaty bude v souladu s platnými zákony, předpisy a nařízeními.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice