Jak odstranit plíseň z dřevěné stavby?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Dřevo je organický materiál, který snadno podléhá povětrnostním vlivům. Jedním z jeho největších nepřátel je vlhkost. Ta s sebou totiž může přinést spoustu neplechy, jako například právě plíseň. Jak se zbavit plísně z dřevěné stavby a co dělat, abyste jí předešli?

Plíseň začíná být problémem, když se plísňové spóry usadí na povrchu dřeva a začnou vytvářet houbové vlákno. Tehdy vznikají typické barevné mapy na povrchu dřeva. Objevit se mohou i útvary podobné vatovým chomáčkům či zatuchlý zápach. Plíseň je škůdcem nejen pro dřevo, ale má negativní vliv také na zdraví člověka. Jak odstranit plíseň z povrchu dřeva a jak se před ní chránit?

Zjistěte příčinu a odstraňte plíseň

Prvním krokem je identifikace příčiny vzniku plísně a její následné odstranění. Za plísní se může skrývat zatékání či nedostatečná hydroizolace. Dalším krokem je kontrola místa vzniku plísně i přilehlých míst. Ujistěte se, do jaké míry plíseň dřevo zasáhla, abyste věděli, kde všude bude potřeba dřevo ošetřit. Následně nastříkejte povrch dřeva přípravek proti plísním. Než začnete plíseň manuálně odstraňovat, nechte dřevo vyschnout, abyste neroznesli spóry plísně po okolí. K odstranění plísně můžete využít lopatku, škrábadlo či vysokotlakou hadici. Pomoci vám může i vysavač s hepa filtrem, do kterého vsajete odstraněnou plíseň a nebude se tak šířit. Nezapomeňte ani na ochranné rukavice, oblečení a roušku, kterým si zakryjete nos a ústa.

Ošetření dřeva proti plísni

Po mechanickém odstranění plísně následuje ošetření dřeva impregnačním nátěrem. Vyberte si impregnační nátěr určený pro sanaci již napadeného dřeva. Impregnace se zpravidla nanáší ve dvou vrstvách, postupujte však podle pokynů výrobce. Po impregnaci následuje povrchový nátěr. Můžete si zvolit lazuru nebo krycí barvu. Lazura zajistí vytvrzení povrchu dřeva, zvýší jeho odolnost a zvýrazní krásu struktury dřeva. Krycí barva naopak strukturu dřeva překryje, a tak je vhodná v případě, že na dřevě zůstaly skvrny.

Co dělat, chcete-li předcházet vzniku plísní na vaší dřevěné stavbě? Klíčem je správná a pravidelná péče o dřevo vaší stavby. 

Máte dřevěnou stavbu? Vše, co potřebujete vědět o péči o dřevěné stavby se dočtete v zde.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma