Články

Paragraf 79 stavebního zákona

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Často kladené otázky (1. část)

Vážíme si vaši věrnost. Jako důkaz jsme se rozhodli přinášet vám kromě blogů s tipy a nápady pro vaši zahradu a zahradní stavby i rubriku s nejčastějšími otázkami. Víme, že hledání té správné odpovědi na to, co vás trápí nebo zajímá, je někdy jako hledat jehlu v kupce sena. Chceme vám tento proces usnadnit, abyste neztráceli čas mohli ho raději investovat do péče o vaši zahrádku či zahradní stavbu.

V první části se podíváme na Stavební zákon, přesněji na paragraf 79 stavebního zákona, který nabízí odpověď na poměrně častou otázku.

Umístění zahradní stavby

Plánujete zahradní stavbu a vybíráte místo, kam na ji umístit? Zahrada zda pozemek sice mohou být vaším majetkem, ale při umísťování zahradní chatky, domku či altánku nemáte tak docela volné ruce. Kam tedy zahradní stavbu umístit? Odpověď můžeme hledat ve stavebním zákoně, přesněji v paragrafu 79. Co nám tedy říká a jaké jsou omezení při umísťování zahradních staveb?

Umístění zahradní stavby bývá častou otázkou. Vybrat takové místo, které bude dobře dostupné, poskytovat pěkný výhled na zahradu či pozemek a zároveň vám zajistí soukromí, abyste si chvíle odpočinku a relaxu v zahradě mohli vychutnávat, aniž vás někdo rušil, nemluvě o zvědavých očích sousedů. Podmínek na výběr ideálního místa pro zahradní stavbu je mnoho. Mezi nimi byste měli zvážit i to, zda bude stavba v závětrné části zahrady a zda bude mít dostatek světla během dne. Mnohokrát se zahradní domky, chatky či altánky staví v blízkosti zahradních jezírek či bazénů. Při výběru dokonalého místa pro vaši zahradní stavbu dbejte na všechny faktory, které jsou pro vás důležité, ale nezapomeňte ani na omezení vyplývající ze zákona.

Paragraf 79 stavebního zákona

Stavební zákon upravuje i rozhodnutí o umístění stavby. Zahradní stavby jsou většinou kategorizovány do skupiny drobných staveb – pokud jejich zastavěná plocha nepřesahuje 25m2 a výška 5 m, mají jedno nadzemní podlaží a jsou podsklepené nejvíce do hloubky 3 m. Takové stavby, které slouží na rodinnou rekreaci musí umisťovat v vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 metry. Zároveň, na tyto stavby podle stavebního zákona nevyžaduje rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas.

Celý paragraf naleznete zde: http://www.sbirkazakonu.info/stavebni-zakon/rozhodnuti-o-umisteni-stavby.html

Předtím, než se pustíte do realizace zahradní stavby, rozhodně doporučujeme předem kontaktovat příslušející stavební úřad a informovat se ohledně vaší situace. Tak budete mít jistotu, že vaše stavba bude splňovat všechny požadované náležitosti v souladu se zákonem a nařízeními.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice