Články

Zařidte si letní kuchyň v zahradním altánu!

letna kuchyn v altanu

Léto je už tady a spolu s ním i příležitost trávit více času na čerstvém vzduchu v prostředí vaší zahrady. Pokud jste milovníkem nejen přírody ale i dobrého jídla, tuto sezónu můžete svůj zahradní altán proměnit v letní kuchyni a užívat si tak stolování pod širým nebem.

Co v článku naleznete:

Jak si vytvořit dokonalou letní kuchyni v zahradním altánku?

Výběr správného altánu

Základem letní kuchyně je samotný altán. Pokud už na zahradě svůj altán máte, pak se můžete rovnou pustit do jeho přeměny na letní kuchyni. Ale možná jste se teprve nyní začali obhlížet po zahradních altánech a líbila by se vám představa mít své letní útočiště přímo na zahradě. V tomto případě se můžete co nejdříve pustit do výběru toho správného pro vás. Abychom vám usnadnili výběr toho správného altánu, napsali jsme pro vás článek, ve kterém naleznete tipy, na co se zaměřit při koupi zahradních staveb.

letni kuchyn v altanu

Univerzálním požadavkem, který platí u všech typů altánů, je to, aby byl altán pevný, vyrobený z kvalitních materiálů, odolný vůči povětrnostním vlivům a dostatečně prostorný vzhledem k účelu, pro který jej budete využívat. Mezi nejčastější materiály pro zahradní altány patří dřevo a kov, ale výjimkou nejsou ani zděné nebo plastové altány.

Tip: V naší nabídce zahradních staveb naleznete altány vyrobené z dřevin, které pocházejí ze severských oblastí, jako je skandinávský a sibiřský smrk či borovice. Tyto druhy dřevin jsou odolnější a trvanlivější v porovnání s tuzemskými, a to právě díky tomu, že vyrůstaly v náročnějších povětrnostních podmínkách.

Začněte s plánováním letní kuchyně

Prvním krokem při realizaci letní kuchyně v zahradě je důkladné plánování. Promyslete si předem, jak byste chtěli, aby vaše letní kuchyně vypadala, promyslete si její rozložení a sepište si seznam všeho, co by měla zahrnovat.

Aby byla vaše letní kuchyně efektivní, klíčem je funkční uspořádání. Naplánujte si rozložení prostoru v altánku tak, aby zahrnoval tyto tři zóny:

  • zóna na vaření,
  • zóna pro přípravné práce a
  • zóna pro stolování.
grilovani v altanu

Zóna pro vaření bude srdcem vaší letní kuchyně. Do altánku můžete zakomponovat přenosný gril, elektrický sporák či dokonce vestavěný gril. Rozhodnete-li se pro gril, je důležité myslet i na správné odvětrávání, aby se v altánku nehromadil kouř. Jak si vybrat vhodný gril do altánku a jak bezpečně grilovat, ale také tipy a triky pro chutné grilování naleznete v našem článku Co potřebujete vědět o grilování v zahradním altánu.

Zóna přípravy může mít podobu pultu nebo stolu pro přípravu jídla. Jedná se o nezbytnou část letní kuchyně, která by měla být z trvanlivých materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům, jako je například nerezavějící ocel nebo kámen.

Zóna stolování by měla být pohodlným místem, na kterém můžete servírovat vaše dobroty. Zajistěte příjemné sezení s využitím zahradního nábytku. V závislosti na velikosti vašeho altánu začleňte jídelní stůl a židle, abyste zajistili kompletní zážitek ze stolování pod širým nebem.

letni grilovacka v altanu

Základní vybavení

Aby bylo vaření v altánku hračkou, vybavte si svoji letní kuchyni spotřebiči a dalším potřebným vybavením. Co by mělo zahrnovat základní vybavení?

Určitě by neměl chybět již zmiňovaný gril nebo přenosný sporák nebo varná deska. Určitě se vám sejde také mini chladnička, aby suroviny zůstaly čerstvé a nápoje vychlazené. Za předpokladu, že váš altán bude napojen na vodu, určitě nebude na škodu ani dřez, abyste si při vaření mohli pohodlně mýt ruce a po stolování nádobí. Určitě nezapomeňte ani na úložný prostor v podobě skříněk či poliček, abyste měli kam uložit nádobí, hrnce, pánve, ale také koření či další suroviny.

gril v altanu

Dodejte vaší letní kuchyni šmrnc

Aby byla vaše letní kuchyně nejen funkční, ale také příjemná a pohodlná, můžete věnovat pozornost detailům, které pomohou zvýraznit atmosféru.

Začít můžete hned od zahradního sezení. Vyberte si odolný nábytek, který můžete doplnit pohodlnými polštáři. Pokud máte v altánku dostatek prostoru, zvážit můžete také třeba houpačku či závěsné křeslo.

Pro navození té správné atmosféry je klíčové osvětlení. Zakomponujte do vaší letní kuchyně světelné řetězy či lucerny, které navodí příjemnou a útulnou atmosféru pro večerní posezení. Pro úsporu energie můžete sáhnout po LED nebo solárních svítidlech.

Abyste si v altánku mohli užívat stolování nejen večer, ale také během dne, je důležité, aby poskytoval přiměřený stín. Pro ochranu před sluncem (a také hmyzem) jej můžete doplnit o boční plachty či závěsy, které kromě této praktické funkce ještě více zútulní vaši letní kuchyni.

Přizpůsobte a vyzdobte prostor letní kuchyně podle svého vkusu a tak, aby zapadala do celkového stylu vaší zahrady. Na ozdobu můžete přidat barevné květiny a prostor kuchyně doplnit například vnějším kobercem a různými dekorativními předměty, které odrážejí váš styl.

letna kuchyn v altanu

Praktické tipy na závěr

Zatímco estetika a pohodlí jsou důležité pro příjemné stolování a posezení v letní kuchyni, praktická hlediska jsou stejně podstatná. Zajišťují totiž, že vaše letní kuchyně bude bezpečná a funkční. Zajistěte, aby měla vaše letní kuchyně dobré proudění vzduchu, ujistěte se, že je váš altán dobře větraný. Pokud vaše spotřebiče vyžadují napájení, zvažte zavedení elektřiny do altánku (samozřejmě za pomoci profesionálů a se zohledněním bezpečnostního hlediska). Dobrou volbou mohou být také elektrické zásuvky odolné vůči povětrnostním vlivům. Pro každý případ mějte v blízkosti hasicí přístroj a během vaření mějte vždy pod dohledem sporák či gril, abyste předešli riziku vzniku požáru.

Zřízení letní kuchyně ve vašem zahradním altánku může změnit váš venkovní prostor na kulinářský ráj. S promyšleným plánováním, správným vybavením a osobním doladěním si můžete celé léto užívat potěšení z vaření a stolování pod širým nebem.

Rádi stolujte pod širým nebem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti či chutné recepty.🙂

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice