Články

Jak zadržet dešťovou vodu v zahradě?

titulni fotka

Dešťová voda je užitečným zdrojem, který může být přínosem pro vaši zahradu. Sběrem a zadržováním dešťové vody můžete nejen snížit vaše účty za vodu, ale také pomoci chránit životní prostředí. Podívejme se společně na to, jak můžete efektivně zadržovat dešťovou vodu ve vaší zahradě.

Čo v článku nájdete:

Proč se vyplatí zadržovat dešťovou vodu?

Sběr dešťové vody je efektivní a udržitelný postup, který přináší mnoha výhod. V první řadě pomáhá šetřit a zachovat zdroj sladké vody, což může přispět ke snížení nákladů na vodu a také snížení zatížení na místě vodní zdroje.

Dešťová voda poskytuje základní živiny a neobsahuje chlór či fluorid, které se často nacházejí v upravené vodě, což může vést k lepšímu zdraví a vitalitě rostlin. Proto pokud ji používáte k zalévání vaší zahrady, může zlepšit zdraví půdy tím, že zabrání hromadění látek, které by mohly poškodit kořeny rostlin a strukturu půdy. Zlepší se také růst a zdraví rostlin, protože dešťová voda je měkká a mírně kyselá, díky čemuž je ideální volbou pro většinu rostlin.

dezdova voda v studni

Sběr dešťové vody také může snížit povrchový odtok a erozi ve vaší zahradě. Zachytávání dešťové vody vám také pomůže předcházet riziku záplav či zadržování vody na vašem pozemku, zejména za silných dešťů. A zase naopak, během sucha sklizená dešťová voda poskytuje cennou rezervu vody.

11 tipů jak využít dešťovou vodu v zahradě?

Dešťová voda může sloužit pro různé účely, díky čemuž je všestranným a udržitelným zdrojem. K čemu všechno ji můžete využít?

 • Zavlažování zahrady – dešťovou vodu můžete používat k zalévání rostlin, květin a zeleniny ve vaší zahradě. Jak jsme již zmiňovali, je přirozeně měkká a neobsahuje chemikálie, díky čemuž je vynikající volbou pro zavlažování.
 • Údržba trávníku – pomocí dešťové vody můžete udržovat váš trávník v perfektním stavu. Využijte dešťovou vodu k jeho zavlažování, což vám může pomoci výrazně snížit výdaje na vodu.
 • Okrasné vodní prvky – dešťovou vodu můžete také využít k naplnění okrasných prvků v zahradě, jako jsou například zahradní jezírka či fontány.

Tip: Líbí se vám představa mít vlastní zahradní jezírko? Přečtěte si více v tomto našem článkuZahradní jezírka„.

 • Čištění – zachycenou dešťovou vodu můžete použít i pro venkovní čištění, jako je například mytí auta, terasy či zahradního nábytku.
 • Interiérové nepitné použití – v některých regionech lze zachycenou dešťovou vodu po správné filtraci a úpravě používat i v interiéru, jako například pro splachování toalety či praní.
 • Biotop pro volně žijící zvířata – kromě jezírka můžete s využitím dešťové vody na své zahradě vytvořit prostředí pro volně žijící živočichy, jako například ptačí lázně či malá jezírka, která přitáhnou místní zvířátka včetně ptáků a prospěšného hmyzu.
 • Zalévání pokojových rostlin – dešťovou vodu můžete bez problémů využít i k zalévání vašich interiérových rostlin. Stejně jako z ní budou prosperovat vnější rostliny a zelenina, tak i vnitřní rostliny se potěší její čistotě a vyváženému pH.
 • Zalévání skleníku – pokud máte na zahradě skleník, můžete využít dešťovou vodu k jeho zavlažování, čímž zajistíte, že sazenice dostanou čistou a vyváženou závlahu.
 • Kompostový čaj – sklizenou dešťovou vodu lze použít i pro přípravu kompostového čaje, a tedy tekutého hnojiva, které je bohaté na živiny a zlepší zdraví vaší půdy.
 • Oplachování zeleniny – po sklizni můžete dešťovou vodu využít pro prvotní očištění zeleniny od hlíny a jiných nečistot.
 • Nouzový zdroj vody – zachycenou dešťovou vodu můžete skladovat i pro nouzové účely, dodatečnou ochranu před případným nebezpečím požáru či pro splachování toalety během přerušení dodávky vody.

Jak zadržovat dešťovou vodu ve vaší zahradě?

Nadzemní nádrže na sběr dešťové vody

Jednoduchým a cenově dostupným řešením pro sběr dešťové vody jsou nadzemní nádrže. Nejjednodušší volbou z této kategorie jsou dešťové sudy. Dešťový sud můžete umístit k domu či zahradnímu domku přímo pod okap. Bude tak zachycovat dešťovou vodu, která stéká ze střechy po okapech. Potom existují i větší nadzemní nádrže nebo IBC kontejnery, které již pojmou větší objem vody.

sud v zahrade

Výhodou nadzemních nádrží je jejich příznivá cena. A to nejen samotné nádrže, ale také nebudete potřebovat čerpadlo (které se využívá u podzemních nádrží). Z dešťového sudu můžete vodu odčerpávat přímo a z uzavřených nádob zase s využitím ventilu ve spodní části nádoby. Další výhodou nadzemních nádob je, že je lze také rychle a jednoduše instalovat také přemísťovat podle potřeby.

velkokapacitni zadrzovani vody

Nevýhodou nadzemních nádrží je, že vyžadují prostor a také kvalita vody v nadzemních nádobách rychleji degraduje v porovnání s podzemními nádobami.

Podzemní nádrže na sběr dešťové vody

Dalším způsobem zadržování dešťové vody je podzemní retenční nádrž. Tento zásobník vody se umísťuje pod zem a voda z něj se může využívat například k zavlažování ale také k praní, splachování či mytí.

Výhodou podzemních retenčních nádob je, že je lze využívat během celého roku. Uskladněná voda má pod zemí ideální podmínky (konstantní teplotu a tmu) a tak nedochází k její degradaci, jako u nadzemních nádrží. Zároveň nemají vysoké nároky na prostor na zahradě, protože jsou umístěny po zemi a tak nezabírají žádný prostor.

Nevýhodou je, že podzemní retenční nádoby jsou však nákladnější, protože zahrnují nejen systém zadržování vody, ale také s čištění, čerpání vody a instalaci. Potřebné jsou samozřejmě také výkopové práce, přívod elektřiny a rozvody na dopouštění vody.

Další způsoby zadržování dešťové vody v zahradě

Zahradní jezírko

Dalším způsobem, jak udržet dešťovou vodu ve vaší zahradě může být vybudování si zahradního jezírka. Na internetu již dnes existuje mnoho návodů na svépomocnou výstavbu jezírka. Do vyhloubené jámy aplikujte fólii a sveďte dešťovou vodu do jámy.

Applikace mulče

Dešťovou vodu můžete v zahradě udržet i jinými způsoby, respektive zabráněním jejímu vysychání. Pro zadržení vlhkosti můžete ve vaší zahradě aplikovat mulč. Mulč udrží vlhkost a teplotu půdy a zároveň také zabrání růstu plevele. Mulčovat můžete téměř jakoukoli organickou hmotou, nejčastěji se využívá posečená tráva, kůra, jehličí či listí. Skvělou výhodou mulčování také je, že mulč postupně hnije a dodává tak živiny do půdy.

Dešťové zahrady

K udržení vody si na zahradě můžete vytvořit takzvané dešťové zahrady. Jedná se o speciálně navržené oblasti v zahradě, které jsou strategicky umístěny tak, aby zachycovaly dešťovou vodu. Obvykle jsou vysázeny vegetací, která dokáže absorbovat přebytečnou vodu a zabránit tak jejímu odtékání. Pro vytvoření takové dešťové zahrady si vyberte nízko položenou oblast ve vaší zahradě, kde se přirozeně shromažďuje dešťová voda, nebo případně nasměrujte její odtok do této oblasti. Vyberte takové rostliny, kterým se daří ve vlhkých i suchých podmínkách. Tyto rostliny pomohou absorbovat přebytečnou vodu a zabrání také erozi.

Propustné dlažby

Pokud máte na zahradě chodníčky a zda příjezdové cesty, můžete zvážit použití propustných dlažeb. Ty sníží odtok vody a podpoří její absorpci.

propustni dlazba

Závěr

Zadržování dešťové vody je ekologický a nákladově efektivní způsob, jak zajistit, aby vaše zahrada dostala potřebnou hydratace a zároveň se snížilo plýtvání vodou. Pomůže vám také snížit náklady na vodu a také přispějete k ochraně životního prostředí. Ať už začnete s jednoduchým dešťovým sudem nebo investujete do propracovanějšího akumulačního systému, vaše zahrada bude prospěšně těžit z využívání tohoto přírodního a udržitelného zdroje.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

 • 3 letá záruka v ceně každého produktu
 • Ke každému produktu impregnat zdarma
 • Doprava zdarma na vybrané výrobky
 • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice