Články

Zahradní trendy pro rok 2024

zahradni trendy 2024

Spolu s blížícím se novým rokem přicházejí také nové zahradní trendy. Podívejte se spolu s námi, co bude v našich zahradách a dvorech dominovat v roce 2024.

Čo v článku nájdete:

Každý rok přináší nové trendy a výjimkou není ani nadcházející rok. Trendy v uplynulém roce se nesly ve znamení praktičnosti, odpočinku a integrace vnitřního a vnějšího prostoru. Co nás čeká v roce 2024? Přinášíme vám zahradní trendy pro následující rok, abyste již nyní mohli začít s plánováním vašeho venkovního prostoru.

Více než jen zahradní stavba

Venkovní dřevěné stavby jsou již dlouhodobě oblíbenými doplňky do zahrad či pozemků. Zahradní domky, altány či chatky však nemusí být jen obyčejnými pomocníky při zahrádkářství například na odkládání zahradního nářadí. Právě naopak. Mají potenciál být plnohodnotným místem pro trávení volného času, stolování či dokonce v některých případech i pro bydlení. V roce 2024 se očekává ještě větší propojení interiéru s exteriérem a zahradní stavby v tom budou hrát důležitou roli. A to nejen jako místa pro zahradní posezení, ale také jako plně funkční obytné prostory.

zahradny domecek

Zahradní domek Monaco z naší nabídky se skvěle hodí jako domeček či víkendová chata do zahrady či rekreační oblasti a poskytuje ideální místo k odpočinku a relaxaci.

I díky tomu, že dnes čím dál více lidí pracuje z domova, jsou zahradní stavby vyhledávanými doplňky. Například právě takový zahradní domek skvěle poslouží jako domácí kancelář. Ale nejen to. Zahradní stavby mají výhodu v tom, že je lze využívat téměř na cokoliv. Kromě kanceláře mohou sloužit také jako domácí posilovna, místo pro cvičení jógy a meditaci ale také jako domeček pro hosty či domácí útočiště na chvíle odpočinku a relaxu.

Tip: Přečtěte si, na co všechno lze zahradní domek využít!

Souznění s přírodou – přilákejte volně žijící zvířátka

Zahrada je místem nejen pro nás, ale také pro občasné návštěvníky ze zvířecího světa. A přítomnost některých z nich nám může být k užitku. Například takové vážky, které se živí drobným hmyzem, nám v létě pomohou zbavit se otravných komárů. Usilovné včely zase napomohou k biodiverzitě zahrady a bohaté úrodě.

Přilákat si do zahrady volně žijící zvířátka může napomoci k přirozené rovnováze prostředí a také k navození harmonie a spojení s přírodou. Každý návštěvník ve vaší zahradě přispěje k vytváření zdravějšího ekosystému a také přirozené kontrole škůdců a koloběhu živin.

zviratka v zahrade

Jak si ale do zahrady přilákat volně žijící zvířátka? Nejefektivnějším způsobem je vysadit si na zahradu původní druhy rostlin, které jsou typické pro danou zónu. Přilákají hmyz, který zase přiláká ptáky a jiná zvířata výše v potravinovém řetězci. Důležitý je také zdroj vody. Pokud máte možnost, zakomponujte do zahrady menší jezírko, fontánu či ptačí koupel, abyste zvířátkům poskytli spolehlivý zdroj vody.

Tip: Přečtěte si víc o zahradních jezírkách v našem článku.

Nezapomeňte ani na přístřeší. Zajistěte volně žijícím zvířátkům ve vaší zahradě místo, na kterém se mohou schovat v případě nepříznivého počasí či zimních měsíců. A v neposlední řadě, nezapomeňte ani na zdroj potravy. Minimálně co můžete udělat, je zajistit si do zahrady krmítka či budky pro ptáky.

Tip: Jak pomoci zvířátkům přežít zimu v zahradě? A jaké pochoutky můžete nabídnout vašim volně žijícím návštěvníkům? To a více si můžete přečíst v tomto našem článku.

Inteligentní technologie v zahradě

Spojování světa technologií a zahrady je stále více na vzestupu a jinak tomu nebude ani v roce 2024. Inteligentní technologie tvoří stále častěji součást našich životů a jejich využívání se přesouvá i za hranice interiérů. Smart technologie mohou na zahradě pomoci usnadnit a zefektivnit práci a zpříjemnit trávení volného času.

technologie v zahrade

Trendem na příštích dvanáct měsíců bude i využívání těchto inteligentních technologií při péči o zahradu, pěstování, sečení a zavlažování, ale také při zahradní zábavě a zajištění bezpečnosti zahrady a zahradních staveb.

Mezi tato smart zahradní zařízení patří například inteligentní systémy pro zavlažování, které lze propojit se smart meteorologickými stanicemi. Systém se tak aktivuje na základě předpovědi počasí a začne zavlažovat tehdy, když to bude nutné. To vám ušetří mnoho času, který místo polévání můžete využít odpočinkem u šálku kávy či čaje ve vašem zahradním altánku.

Smart zavlažování či meteorologická stanice jsou jen některé z mnoha chytrých zařízení do zahrady. Jaké další můžete ve vaší zahradě využívat? Přečtěte si náš článek Jak využít chytrá zařízení v zahradě?

Dešťová zahrada

Trendem pro příští rok budou i dešťové zahrady. Ptáte se, o co vlastně jde? Dešťová zahrada je zahrada navržená tak, aby zmírňovala odtok dešťové vody přirozeným způsobem.

destova zahrada

Zadržování dešťové vody v zahradě má mnoho praktických i ekologických výhod. Pomáhá šetřit zdroj sladké vody, což může pomoci snížit náklady například při zalévání. Kromě toho, dešťová voda může zlepšit kvalitu vaší půdy a tím pádem i její úrodnost, protože neobsahuje chlór či fluorid, které se často nacházejí v upravené vodě.

Dešťovou vodu můžete zadržovat různými způsoby. Nejčastějším a nejjednodušším řešením jsou nadzemní nádrže, do kterých dešťová voda po okapech stéká. Využít se dají i podzemní nádrže, které jsou sice cenově náročnější, ale výhodou je, že se dají využívat během celého roku.

Dešťová voda se dá v zahradě zadržovat i s pomocí zahradního jezírka či aplikací mulče, který bude udržovat vlhkost. Kromě toho si můžete vytvořit i zmiňovanou „dešťovou zahradu“. Jedná se o speciálně navrženou oblast v zahradě či na pozemku, která je strategicky umístěna tak, aby zachytávala dešťovou vodu a zabránila jejímu odtékání. Ideální je pro tento účel vybrat nízko položenou oblast a zvolit do ní takové rostliny, kterým se rovněž daří ve vlhkých i suchých podmínkách. Tyto rostliny tak mohou absorbovat přebytečnou vodu. Zabrání také erozi půdy, doplní podzemní vodu a sníží její znečištění tím, že budou přirozeně zachycovat škodliviny.

Tip: Přečtěte si více o zadržování vody v zahradě v tomto našem článku.

Zahrada bez námahy

Principy udržitelnosti a biologické rozmanitosti jsou stále v popředí a v roce 2024 se budou ještě více zdůrazňovat. Zachovávání a napodobování přírodních ekosystémů v zahradě je dalším trendem příští sezóny. Péče o zahradu a zahradní design nabírají jiný, nový směr, který vede k vytvoření soběstačných zahrad. Zahrada bez námahy se maskuje pod pojmem permakultura. O co vlastně jde? Permakultura je přístup k pěstování, který je založen na fungování v souladu s přírodou. Zjednodušeně řečeno, v permakultuře se napodobují vzorce a vztahy, které se přirozeně vyskytují v případě s cílem vytvořit soběstačný ekosystém.

zahrada bez namahy

Součástí permakultury je například kompostování, zelené hnojení či pěstování rostlin ve vzájemné synergii. O permakultuře jsme už v našem magazínu psali. Přečtěte si, jak mít pěknou zahradu i bez velké námahy.

Inspirujte se během celého roku – zahradní veletrhy 2024

Veletrhy a výstavy mohou být skvělou příležitostí načerpat novou inspiraci pro vaši zahradu. Jaké veletrhy a výstavy nás čekají v roce 2024? Zde jsou některé z nich:

Přání na závěr

Věříme, že vás tyto trendy na příští rok inspirovaly a už teď přemýšlíte nad tím, jak je zakomponujete do své zahrady. Kromě vyhlídek do budoucna však spolu s koncem starého roku přichází také čas podívat se zpět a zrekapitulovat uplynulých 12 měsíců. Pro nás byl rok 2023 plný inspirativních projektů a splněných přání vás, našich zákazníků. Chceme vám poděkovat za vaši přízeň, kterou jste nám během uplynulých měsíců věnovali. Vážíme si, že se s plněním vašich snů obracíte právě na nás. Do nového roku vám přejeme hodně štěstí, radosti a také úspěchů s vašimi zahradními projekty! Šťastný Nový rok 2024! ☺️

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice