Články

Digitálni detox v zahradě. Co pomůže a jak na to?

digitalni detox_titulna fotka

V dnešním světě jsme obklopeni technologiemi téměř na každém kroku. Upozornění, e-maily, aktualizace či telefonáty nás provázejí během každého dne. Čas od času je však prospěšné od digitálních technologií na chvíli vypnout. Využijte vaši zahradu k odpojení se od technologií a k opětovnému spojení se s přírodou.

Co v článku naleznete:

Zahrada poskytuje ideální prostor v obklopení přírody, který můžete využít pro digitální detox. Neustálé vystavení digitálním technologiím totiž může vést k přetížení, únavě či dokonce může mít svůj podíl na vyhoření. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak vám trávení času v zahradě může pomoci odpojit se a vychutnat si chvíle bez technologií.

Výhody, které digitální detox v zahradě přináší

Pobyt v obklopení přírody pomáhá snižovat stresové hormony. A tak zahrada se svým zeleným prostředím může být skvělým místem, na kterém si můžete odpočinout a pořádně zrelaxovat.

Spojení s přírodou má také své výhody jak na fyzické, tak na psychické zdraví. Ať už se budete věnovat zahrádkářství, nebo si jen tak užívat volných chvílích například v zahradním altánku při čtení knihy, tyto aktivity v obklopení přírody pozitivně ovlivňují celkové duševní zdraví.

Navíc péče o zahradu, jako je sečení trávníku, okopávání, sázení, ořezávání stromů či sklizeň patří mezi aktivity, které zlepšují fyzickou kondici.

digitalni detox

V neposlední řadě, bez rozptylování digitálními zařízeními, si vaše mysl při těchto aktivitách může odpočinout či meditovat, a tak zároveň objevit i nové nápady. Klidné prostředí zahrady totiž může podpořit kreativitu a zlepšit soustředění, neboť celou svou pozornost budete věnovat jedné aktivitě.

meditace v zahrade

Jak na digitální detox ve vaší zahradě?

Vyčleňte si přesný čas

Zvolte si konkrétní časové období pro váš digitální detox. Může to být několik hodin během dne, celý den či dokonce víkend. O vašem plánu můžete dát předem vědět vaší rodině a blízkým, aby věděli, že vás v daný čas nezastihnou.

Vytvořte si pohodlný prostor

Navrhněte si ve své zahradě útulnou místo, kde můžete relaxovat. Pokud máte na zahradě zahradní domek či altán, pak vám skvěle poslouží jako útočiště, na kterém si můžete odpočinout a věnovat se vašim oblíbeným činnostem. Do své oázy odpočinku si můžete přidat pohodlné sezení či houpací síť, abyste si vytvořili příjemné a útulné místo, na kterém můžete vypnout. Přidejte do vašeho sezení pohodlné měkké polštáře a deky, abyste se mohli zachumlat během chladnějších dnů či večerů. Nezapomeňte ani na dotvoření atmosféry pomocí osvětlení a doplňků a dekorací.

relaxace v zahrade

Zapojte se do zahrádkářských činností

Ponořte se do zahrádkářských úkolů, jako je sázení, odstraňování plevele, sečení či prořezávání stromů nebo keřů. Tyto aktivity vám nejen zkrášlí zahradní prostředí, ale také poskytnou jistou formu aktivní meditace, při které si vaše mysl odpočine. Navíc poskytnou dobrý pocit po ukončení, kdy si se spokojeným úsměvem na tváři z dobře vykonané práce budete moci odpočinout, například právě na terase vašeho zahradního domku.

Tip: Hledáte zahradní domek s terasou? Domeček Monaco by mohl být pro vás tou správnou volbou.

Zahradní domeček Monaco

Cvičení a meditace

V zahradě se kromě zahrádkářství můžete věnovat také praktikám, jako je fyzické cvičení, jóga či meditace, které s sebou přinášejí mnohé benefity pro celkové zdraví a pohodu. Můžete si ve svém zahradním domku či altánku vytvořit koutek na meditace, nebo si jej dokonce přetransformovat na menší posilovnu, kde si můžete dobře zacvičit, ať už preferujete jógu, pilates nebo silová cvičení.

Tip: Přečtete si v našem starším článku Jak si vytvořit vlastní zahradní fitness centrum?

Přečtěte si knihu či pište deník

Místo toho, abyste sahali po telefonu, vezměte si s sebou do zahrady knihu na čtení nebo deník, do kterého si můžete zapisovat vaše myšlenky. Čtení je dobrý způsob, jak si odpočinout a „uniknout“ na chvíli do jiného světa, zatímco zapisování do deníku je skvělým řešením, jak si uklidit a zpracovávat myšlenky. Tak budete ze zahrady odcházet s jasnou, čistou a odpočatou myslí.

cteni v zahrade

Pozorujte a spojte se s přírodou

Najděte si pár momentů pro pozorování přírodních živlů ve vaší zahradě. Sledujte například, jak včely opylují květiny, ponořte se do poslechu zpěvu ptáků či pozorujte rostliny a pestrobarevné květiny. Takové spojení s přírodou a zpřítomnění se pomáhá mysli soustředit se na přítomný okamžik a méně myslet na stresy a starosti každodenního života. Postupem času se z této praktiky stane návyk, díky kterému budete celkově klidnější a odpočatější.

Stolování pod širým nebem

Další z příjemných aktivit, které se během vašeho digitálního detoxu můžete věnovat, je také stolování v zahradě. Naplánujte si s rodinou či přáteli společnou večeři, piknik či grilování ve vaší zahradě. Stolování pod širým nebem může být osvěžující změnou oproti běžné rutině.

relax v zahrade

Společný digitální detox

Někdy může sdílení zkušeností s někým jiným zvýšit požitek a radost. Pozvěte přátele či členy rodiny, aby se připojili k vašemu zahradnímu digitálnímu detoxu. Můžete společně strávit kvalitní čas rozhovory při dobrém jídle, víně či kávě, a to bez rozptylování digitálními technologiemi.

Závěr

Na chvíli se odpojit od digitálního světa je více než prospěšné, a to jak pro naši fyzickou, tak duševní pohodu. Zahrada poskytuje ideální prostor, na kterém si můžeme užívat spojení s přírodou, odpočinkem a věnovat se našim oblíbeným činnostem. Proč ji tedy nevyužít jako příležitost k odpojení se od digitálních technologií a na chvíli si vychutnat čas bez telefonátů, upozornění či e-mailů?

Vychutnejte si čas v zahradě naplno a užívejte si přítomný okamžik bez rozptýlení. Věnujte se zahradním pracím, můžete lenošit v zahradním domku, pozorovat okolní přírodu či vychutnávat si dobré jídlo ve společnosti vašich blízkých. Digitální detox by měl být pravidelnou součástí našich dnů, abychom si zajistili zdravější rovnováhu mezi digitálním a přírodním světem.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice