Dřevěný přístřešek. Je třeba stavební povolení?
Přemýšlíte nad tím, že by se vám na zahradě či pozemku sešel dřevěný přístřešek? Pak vám už možná napadla otázka, zda je pro jeho výstavbu nutné stavební povolení. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak je to s výstavbou přístřešku a stavebním povolením.
Co v článku naleznete:
- K čemu lze dřevěný přístřešek využít?
- Je třeba stavební povolení?
- Inspirujte se naší nabídkou
- Naše nabídka
Dřevěný přístřešek je praktickou stavbou, která s sebou přináší řadu výhod. Možnosti využití, které nabízí, z něj dělají univerzální stavbu, která se hodí všem majitelům vozidel, zahrádkářům i domácím kutilům.
K čemu lze dřevěný přístřešek využít?
Existuje několik typů přístřešků určených pro různá použití. Tím nejčastějším je právě přístřešek pro automobily. Ten poskytuje spolehlivé a bezpečné místo pro parkování vozidla. Je dobrým řešením, pokud nemáte garáž a chtěli byste si na zahradě či pozemku vytvořit samostatné místo, na kterém parkovat vaše auto. Přístřešek na auto lze postavit jako samostatně stojící stavbu, nebo jako součást domu. V každém z případů poskytuje ochranu auta před povětrnostními vlivy, jako je déšť, krupobití ale také silné sluneční záření.
Dřevěný přístřešek však také může být skvělým pomocníkem při zahrádkářství. Můžete si do něho odkládat vaše zahradnické potřeby a nářadí. Kromě toho poskytuje také praktický prostor, chcete-li si vytvořit menší dílničku či místo, na kterém se můžete věnovat svým projektům.
Tato praktická dřevěná venkovní stavba se také dá využívat k uskladňování dřeva, například pokud máte doma krb a chcete, aby vaše dřevo zůstalo suché a dobře hořelo.
Z dřevěného přístřešku si však můžete vytvořit i altán – poskytne přístřeší, pod které si můžete umístit zahradní nábytek a vychutnávat si tak příjemná zahradní posezení.
Je třeba stavební povolení?
Pokud plánujete pořídit si přístřešek do vaší zahrady či na pozemek, pak jste již určitě přemýšleli nad tím, jaké podmínky je třeba splnit a zda je zapotřebí stavební povolení. Abyste nemuseli hledat ve stavebním zákoně, přinášíme vám to nejdůležitější, co potřebujete vědět.
Podmínky stavebních povolení, rozhodnutí o umístění stavby a územních souhlasů upravuje Stavební zákon. 183/2006 Sb. Požadavek stavebního povolení se odvíjí od typu stavby, její velikosti a rozlohy.
Podle stavebního zákona není stavební povolení nutné u staveb, které nepřesahují zastavěnou plochu 25 m² a výšku 5 metrů s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 metry na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, ale jen v případě, že neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění.
V praxi to tedy znamená, že pokud dřevěný přístřešek, který si plánujete postavit, nebude přesahovat uvedené rozměry, nepotřebujete k jeho výstavbě žádná povolení od stavebního úřadu a nevzniká vám ani ohlašovací povinnost.
Celý stavební zákon i s vyznačenými změnami stanovenými novelami naleznete zde.
Inspirujte se naší nabídkou
Pokud hledáte ten správný dřevěný přístřešek pro vaši zahradu či pozemek, můžete se při výběru inspirovat naší nabídkou. Naleznete v ní různé typy přístřešků, od klasických jednomístných přes vícemístné přístřešky až po komplexnější stavby, které kombinují přístřešek s praktickou místností, kde si můžete uskladňovat vaše nářadí či jiné potřeby.
Pokud by vás některý z přístřešků zaujal, můžete nás kontaktovat a my vám rádi zodpovíme vaše dotazy či poradíme při výběru.
Tento článek čerpal ze stavebního zákona a legislativních zdrojů dostupných na internetu. Snažíme se přinášet vám nejaktuálnější informace, nicméně doporučujeme plně se informovat a ověřit si aktuálnost informací a jednotlivé požadavky na stavebním úřadě vaší obce. Praxe říká, že požadavky jednotlivých stavebních úřadů se mohou lišit, a proto je dobré osobně se informovat, abyste měli jistotu, že vaše plánovaná realizace chaty bude v souladu s platnými zákony, předpisy a nařízeními.