Jak připravit podkladovou plochu pro zahradní domek a altán?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Zahradní domek či altán nemusí být nutně stavbou se základy. Právě naopak, v mnoha případech při menších zahradních stavbách stačí, když se osadí na předem připravenou podkladovou plochu. Jak ji však správně připravit a co všechno by měla splňovat?

Podkladová plocha a její správné provedení jsou jedny z nejdůležitějších faktorů z hlediska udržitelnosti zahradního domku, altánu či chatky. Podkladová plocha plní hned několik funkcí najednou. Zabezpečuje zahradní stavbě stabilitu, pevnost a rovnost stěn, což je velmi důležité z hlediska pevnosti a odolnosti konstrukce. Navíc podkladová plocha chrání stavbu před navlhnutím a tím pádem i před poškozeními, jako například napadením plísněmi či houbami.

Tvar a materiál podkladové plochy

Podkladová plocha může být realizována několika způsoby a v různých tvarech. Může se vybudovat ve tvaru kruhu, čtverce, obdélníku či kosočtverce. Záleží jen na dovednostech a zkušenostech mistra, vaší představě a dispozici prostředí či pozemku, na kterém se bude zahradní stavba nacházet.

Co se týče materiálů na podkladovou plochu, i v tomto případě máte na výběr z několika možností. Nejčastější a nejméně nákladnou volbou je zarovnaná plocha vysypaná štěrkovým nebo makadamový lůžkem, na které se může umístit zámková dlažba nebo betonové kostky. Při realizaci podkladové plochy však můžete využít i variant betonové desky, betonových patek, betonového věnce či betonových kostek. Důležitou informací, kterou byste při realizování podkladové plochy měli vědět, je, že při zahradních staveb s rozlohou více než 25 m² se doporučuje realizovat betonovou desku nebo obvodový betonový základ s vnitřní plochou vysypanou například štěrkem.

Důležité atributy každé podkladové plochy

Pro jakýkoliv druh či tvar podkladové plochy se rozhodnete, je zde několik obecných atributů, které by měla splňovat každá podkladová plocha. Každá podkladová plocha by měla být vodorovná, pevná a stabilní. Vyvýšení nad povrchem by mělo být alespoň 10 cm a na každé straně by měla být alespoň o 5 cm vyšší než je půdorys zahradní stavby.

Správně připravená podkladová plocha vám zaručí, že si výhody své zahradní stavby budete moci užívat spolehlivě a dlouhodobě. Pokud byste měli jakékoli dotazy týkající se (nejen) o podkladové plochy, klidně se na nás můžete obrátit. Rádi vám pomůžeme s realizací vašeho zahradního snu.

Jak pak vypadá realizace podkladové plochy a montáž zahradních staveb jsme psali zde.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma