Články

Chata bez stavebního povolení

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Často kladené otázky (2. část)

Chystáte se pořídit si dřevěnou chatku či jinou dřevěnou nebo zahradní stavbu? Nevíte zda k tomu potřebujete stavební povolení? Tak, jako v předešlé části, i nyní nám odpověď poskytuje stavební zákon. Věděli jste, že v některých případech stavební povolení vůbec nepotřebujete? Jak to tedy vlastně je a dá se postavit chata i bez povolení?

Dřevěné či zahradní chatky jsou mimořádně oblíbenými exteriérovými stavbami. Mají hned několik výhod – od široké škály možností využití až po jejich estetické hodnoty. Chtěli byste si postavit vlastní chatu na pozemku? V tom případě se vám sejde vědět, zda na její výstavbu potřebujete stavební povolení.

Co říká stavební zákon?

Chatu si můžete postavit i bez stavebního povolení, avšak musí splňovat několik podmínek. Podle stavebního zákona stavební povolení ani ohlášení není třeba při stavbách, které nepřesahují 25m2 zastavěné plochy, výšku 5 m, jsou nepodsklepené a neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění.

Co to v praxi znamená? Obytné místnosti musí splňovat několik kritérií.

Podle normy ČSN 734301 sa meří takzvaná světlá výška místností. Pamatuje na to, kolik prostoru má mít která obytná místnost. Výšky stropů jsou takové daný touto normou. Stejné předpisy fungují ve všech zemích Evropská unie i mimo ni. Rozměry výšky stromu musí být minimálně 2,1 m, ale někdy i vyšší. Minimální světlá výška místností se člení na základě:

  • místnosti a prostory rodinného domu, do kterého se vstupuje, mají mít min. 2,1 m
  • sušárna, prádelna, žehlírny mají mít 2,3 m
  • obytné místnosti v podkroví mají mít 2,3 m
  • prostory pro osobní hygieně mají mít 2,3 m
  • obytné místnosti rodinných domů mají mít 2,5 m
  • obytné místnosti bytových domů mají mít 2,6 m.

Pokud tedy bude mít vaše chatka místnosti s nižší výškou, nemuselo by se jednat o obytné a pobytové místnosti. Tím pádem na výstavbu vaší chatky stavební povolení nebude nutné. Ale taktéž nebude chatka ani způsobilá k trvalému bydlení.

Ohlášení stavby stavebnímu úřadu se však vyžaduje při stavbách na bydlení a na rodinnou rekreaci do 150 m celkové zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a s nejvíce dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.

Celý stavební zákon naleznete aj zde: http://zakony.centrum.cz/stavebni-zakon/

Ověřte si vaši situaci na stavebním úřadě

Výhodou staveb, které nepotřebují stavební povolení či ohlášení je, že nemusíte čekat na rozhodnutí stavebního úřadu. Tak se do výstavby chatky můžete pustit hned. Rozhodně však doporučujeme plně se informovat a ověřit si aktuálnost informací a jednotlivé požadavky stavebního úřadu ve vaší obci. Předtím, než se opravdu pustíte do výstavby chaty kontaktujte příslušný stavební úřad a informujte se ohledně vaší konkrétní situace. Tak budete mít jistotu, že vaše plánovaná realizace chaty bude v souladu s platnými zákony a nařízeními.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice