Včelín na zahradě – ano či ne?
Láká vás představa chovat vlastní včely? Pomoci biodiverzitě, životnímu prostředí ale také dopřát si chutný domácí med – to jsou jen některé z výhod, které včelařství nabízí. Co byste měli vědět předtím, než se rozhodnete pro chov včel ve vaší zahradě?
Co v článku naleznete:
- Výhody včelařství ve vaší zahradě
- Nevýhody chovu včel na zahradě
- Jak začít?
- Příprava na chov včel
- Vybavení pro chov včel
- Všechny úly pod jednou střechou
- Naše nabídka
Včely hrají v našem každodenním životě významnou roli. Jsou hlavními opylovači a záleží na nich velké množství potravinářských plodin. Většina světově nejoblíbenějšího ovoce a zeleniny spoléhá na včely. Bez nich by vymizely komerční plodiny jako jsou mandle, jablka, peckové ovoce jako broskve či třešně, citrusové plody, jahody, borůvky a mnoho dalších. V posledních desítkách let však dochází k poklesu počtu včel, což souvisí zejména s využíváním nových typů pesticidů (systémové pesticidy, jinak i neonikotinoidy). Tyto pesticidy se přijímají přes kořeny rostlin a jejich vlastnosti na přenášejí přes několik generací rostlin. Mnoho včel je vystavováno tomuto pesticidu – jde zejména o komerční včely a včely jsou přepravovány kamiony kdy během dlouhých cest jsou krmeny kukuřičným sirupem. Výsledkem je fenomén, kterému odborníci říkají Colony Collapse Disorder – jde o náhlé mizení velkého počtu včel z kolonie (většinou dělnic), což následně vede k úhynu celé kolonie.
Odborníci se shodují, že tato „porucha“ kolapsu včelích kolonií je alarmující a její následky mohou být rozsáhlé. Právě proto každý, i malý, krok ke zlepšení je užitečný pro ochranu ohrožených populací včel. Včelám bychom měli poskytnout kvetoucí stromy a rostliny bez pesticidů, a učinit tak obrovskou službu pro jejich záchranu a také životnímu prostředí. Chov včel na zahradě je skvělým způsobem, jak posílit místní populaci včel. Co všechno byste měli vědět, když si chcete vytvořit včelín na vaší zahradě?
Výhody včelařství ve vaší zahradě
Čerstvý med
Produkce domácího medu je nejčastějším důvodem, proč se mnozí rozhodnou chovat včely na zahradě. Jedna včela za svůj život (přibližně 6 týdnů) dokáže vyprodukovat 1/12 čajové lžičky medu. S kolonií sestávající z tisíců včel se množství vyprodukovaného medu dokáže poměrně rychle „nakopit“.
Včelí vosk
Dalším oblíbeným produktem, který pochází od včel je včelí vosk. Včely dělnice produkují vosk ze speciálních žláz na břiše. Vosk se formuje do plástve a stává se strukturou domova včel. Včelí vosk je velmi oblíbený v kosmetice. Vyrábějí za něj například balzámy na rty, je součástí mnoha krémů či rtěnek, ale používá se i k výrobě svíček.
Opylování
Pokud pěstujete potravinářské plodiny, květiny či jakékoli jiné druhy rostlin, včely vám pomohou s jejich pěstováním. Chov včel medonosných zajišťuje lepší opylení kvetoucích rostlin, což znamená více plodin pro vás. Pokud se neumíte rozhodnout, které květiny jsou vhodné a nevhodné pro včelky či jiná zvířátka, možná vám pomůže náš starší článek „8 bezpečných rostlin pro zahrady s domácími mazlíčky„.
Usilovné včely
Ne nadarmo se říká „usilovný jako včela“. Včely neustále pracují. Kolonie zdravých a dobře spravovaných včel bude efektivně opylovat vaše rostliny a květiny a produkovat med a vosk, které můžete využívat či prodávat.
Samostatnost
Obecně není chov včel časově náročný. Pokud mají včely dostatek zdrojů nektaru, jsou velmi soběstačné. Jediné, co bude vyžadovat jistý čas je sběr medu a vosku, který by se měl realizovat dvakrát do roka.
Zlepšení biologické rozmanitosti
Včely dělnice mají těla uzpůsobená pro přenos pylu. Od nohou až po křídla neúmyslně sbírají a přenášejí pyl jedné rostliny na druhou. Tímto způsobem můžete do zahrady začlenit různorodé druhy rostlin a květin a včely pomohou jejich rozmnožování. Výsledkem bude zvýšení biologické rozmanitosti ve vaší zahradě.
Nevýhody chovu včel na zahradě
Uštípnutí
Primární nevýhody spojené s chovem včel na zahradě jsou riziko štípnutí a náklady na chov. Pokud jste alergičtí na včelí bodnutí, pak byste měli pořádně zvážit, zda si do zahrady pořídíte úle či včelín. Vhodnou strategií by mohla být příprava „nouzového plánu“ v případě štípnutí. Pokud však vy nebo někdo z vaší rodiny trpíte silnou alergií, z bezpečnostních důvodů chov včel na zahradě zřejmě nebude vhodný.
Pokud alergií netrpíte, pak se štípnutí není třeba obávat. Včely neštípou, pokud nejsou vyprovokovány. Pokud budete dodržovat správné bezpečnostní postupy, štípnutím se dokážete plně vyhnout.
Náklady
Nevýhodou spojenou s chovem včel mohou být i počáteční provozní náklady. Než začnete s chovem včel, budete si muset pořídit základní potřeby, jako jsou plástve či ochranné pomůcky. Nicméně dobrou zprávou je, že počáteční náklady můžete získat zpět, pokud se rozhodnete pro prodej vašeho medu či vosku. V rámci nákladů byste také měli počítat s tím, že někdy bude včelám nutné zajistit odbornou pomoc veterináře, například když onemocní nebo budou vyžadovat zvláštní péči.
Jak začít?
Možná o chovu včel nevíte nic jiného než to, že včelaři mají zvláštní klobouky a nosí s sebou dýmovnici. Chov včel se může zdát komplikovaný, avšak na začátek nemusíte hned budovat obrovský včelín a chovat velkou kolonii. Pro začátek můžete včely do vaší zahrady přilákat zasazením jejich oblíbených rostlin. Včely medonosné mají sice výhodu v tom, že vám poskytnou produkty jako je med či vosk, ale velkou roli ve světě včel hrají také včely samotářky. Jsou učenlivější a dokáží opylovat až třikrát účinněji než včely medonosné. Přilákáním včel samotářek sice nezískáte med, ale získáte všechny ostatní výhody, které včelařství přináší. K přilákání těchto „divých“ včel si můžete postavit včelí hotel. Včelí hotel se podobá ptačí budce, avšak uvnitř má struktury ve tvaru trubice (divé včely si rády vytvářejí hnízdo). Další věcí, kterou můžete udělat pro jejich přilákání, je vysadit některé z těchto rostlin: slunečnice, echinacea, bazalka, levandule, rozmarýn, tymián, ostružiny, borůvky, jablka, maliny, broskve či ostružiny.
Příprava na chov včel
Pokud jste připraveni začít chovat včely a produkovat med a vosk, je důležité pořádně se připravit. Příprava zahrnuje poznání principů péče o včely, pravidel a předpisů včelařství, ale také výběr správného místa pro včelín.
Poznejte zákony
Pokud jste se rozhodli stát se včelařem, na úvod vás čeká několik povinností, které byste měli splnit. Chov včel není na území České republiky limitován věkem či praxí a není podmíněn ani členstvím v žádném spolu či organizaci. Předtím, než si pořídíte včelstvo, je však třeba splnit dvě zákonné povinnosti:
- Registrace v Českomoravské společnosti chovatelů v Hradiště, kde vám přidělí registrační číslo chovatele. Zde také nahlásíte umístění stanoviště a počet včelstev.
- Nahlášení stanoviště včelstev na místně příslušném obecním nebo městském úřadě příslušným formulářem.
Pokud by se stanoviště mělo nacházet na pozemku, jehož nejste vlastníkem, je nutný souhlas majitele pozemku. Běžná praxe včelařů také říká, že ze slušnosti je vhodné nahlásit se místní základní organizaci ČSV. Pokud se stanoviště nachází ve volné přírodě, je vhodné při nahlášení na obecním úřadě přiložit situační plán a stanoviště mimo zastavěné části obce je třeba označit umístěním žlutého rovnostranného trojúhelníku (délka strany 1m) a na přístupové cesty umístit ceduli s varováním „Pozor včely“.
Včelaři mají kromě úvodních povinností i pravidelné každoroční povinnosti. Do konce února jsou včelaři každý rok povinni písemnou formou oznámit umístění stanoviště. Nové umístění musí být oznámeno alespoň 5 dní předem. Do 15. září každý rok je třeba Českomoravské společnosti chovatelů v Hradišťku nahlásit aktuální počty včelstev na stanovištích. Zaregistrovaným chovatelům se na potvrzení a doplnění údajů formulář zasílá automaticky. Zákonnou povinností včelařů je také pravidelně ošetřovat včelstvo proti Varroáze.
Při chovu včel byste se také měli řídit platnými nařízeními Státní veterinární správy.
Vyberte vhodnou polohu pro včelín
Včely mohou žít téměř na jakémkoli místě. Dobrou volbou může být umístit včelín či úly přední stranou směrem k vycházejícímu slunci, ranní slunce je tak ohřeje. Umístěte své úly na dobře chráněné místo. Určitě se vyhněte vrcholům kopců, zvláště kvůli větru. Vyhněte se také nízkým polohám, protože ty zvyknou být vlhké as chladným vzduchem. Zároveň se ujistěte, že místo, na které umístíte váš včelín, nebývá místem častých záplav či hromadění vody.
Kromě dostatku slunce potřebují včely také pravidelný přísun vody. Máte na zahradě dostupný přírodní zdroj vody? Třeba zahradní jezírko? Včelín můžete umístit v jeho bezpečné blízkosti. Určitě si také dejte pozor na to, pokud máte na zahradě bazén – může totiž včely přilákat za účelem vody, ale chemicky upravená voda v bazénu jim může poškodit. Umístěte proto v těsné blízkosti vašeho včelínu zdroj vody pro vaše včely, který by měl být blíže k včelínu než bazén.
Zabezpečte včelám bezpečné prostředí
Kromě slunce a vody potřebují včely také nektar a pyl. Avšak někdy, zvláště v obdobích sucha nebo při přípravě na zimu, se stává, že budete muset včelám pomoci s krmením, aby přežili. Zajistit včelám dostatek potravy je klíčovým úkolem – a tedy měli by mít na vaší zahradě dostatek květin a rostlin, ze kterých mohou získávat nektar (a následně i produkovat med). Poskytněte včelám bezpečné a přirozené prostředí. Vyhněte se pesticidům – ty jsou hlavní příčinou úhynu mnoha včel. Zároveň si dejte pozor na to, aby žádné větší plochy v okolí nebyly ošetřovány komerčními insekticidy. I když nemusí způsobit uhynutí včely přímo na místě, daná včela může přivést tento jed do úlu a způsobit tak úhyn ostatních včel či dokonce královny.
Myslite na zpracování včelích produktů
Pokud se rozhodnete brát váš úkol včelaře vážně, tak myslete na to, že budete chtít produkty včelek i zpracovat. Ideální je k tomu mít místo blízko včelínu. Pro tyto účely se do zahrady hodí samostatný zahradní domek či chatka. Kromě úkrytu před špatným počasím vám zajistí i příjemnou práci s medem nebo voskem.
Vybavení pro chov včel
K chovu včel na zahradě budete potřebovat několik základních včelařských potřeb a oblečení.
Nejdůležitějším z vybavení, bez kterého byste jen stěží chovali včely je úl. Existuje spousta typů, druhů a velikostí ale i materiálů včelích úlů.
Různé druhy úlů můžeme rozdělit následovně:
- Podle použitého materiálu: umělohmotné, dřevěné (v minulosti se používaly i slaměné úly či úly vyrobené z hlíny),
- Podle druhu: úly s rozebíratelným dílem (s rámečky), úly s nerozebíratelným dílem (bez rámečků či trámů),
- Podle velikosti: úly s neměnnou velikostí (prostor uvnitř úlu je přesně dán), úly s variabilní velikostí (dají se zmenšovat a zvětšovat podle potřeby),
- Podle přístupnosti: úl s přístupem svrchu, úl s přístupem zezadu, nástavkový úl (který se skládá z několika bedýnek na rámky, které lze vsadit na sobě),
- Podle typu izolace: tenkostěnné úly, izolované úly,
- Podle využití nástavku: nízkonástavkové, vysokonástavkové úly.
Nejtypičtější je Langstroth úl – vertikální úl, ve kterém včely stavějí směrem nahoru nebo dolů. Existují také atypické včelí úly, jako například neckový úl (nazývaný i trámkový) či warré úl.
Mnoho včelařů při začínaní s chovem včel doporučuje právě Langstroth úl, protože je nízkonákladový, dostupný, jednoduchý na obsluhu, poskytuje několik variant včelaření a lze jej dokonce vyrobit i svépomocí.
Kromě úlů byste jako správný včelař měli mít k dispozici i následující vybavení:
- Dýmák – používá-li se správně, pomůže uklidnit včely. Na malý včelín s jen pár úly vám postačí menší dymák, pokud máte více úlů, praktičtější bude větší;
- Rozpěrák – slouží k uvolnění trámků z úlů zastavěných včelím dílem;
- Smetáčky a ometače – na ometání včel při medobraní;
- Rámky a rámkové úchyty pro snadnější vyjímání rámečků z úlu jednou rukou;
- Mezistěny – jsou důležitou součástí, protože každý rok by se měla vyměnit alespoň jedna třetina včelího díla, aby se alespoň jednou za 3 roky obnovil celý úl.
K práci s medem se vám sejdou následující pomůcky:
- Medomet – slouží k oddělování medu ze včelího díla;
- Potřeby ke zpracování a skladování medu – stáčecí a čeřící nádoby, cedník, odvíčkovací potřeby, lopatky a stěrky na med, zařízení pro měření kvality medu, sklenice a obaly na med, víčka na sklenice, odvíčkovací potřeby atd.
Při práci se včelami byste měli vždy nosit oblečení a doplňky, které vás ochrání před štípnutími. K dispozici je dnes mnoho různých kompletních včelařských obleků, které poskytují kompletní ochranu. Chráněno by mělo být celé tělo, od hlavy až k patě. Nesmíme zapomínat ani na ochranné rukavice (i když někteří včelaři se rukavic zříkají, aby mohli lépe manipulovat s vnitřkem úlu, avšak začátečníkům se to rozhodně nedoporučuje). Počítejte s tím, že oblečení při práci a péči o včely se snadno zašpiní, takže určitě nevolte vaše oblíbené kousky. Chraňte si zápěstí a kotníky, můžete si zastrčit kalhoty do ponožek a rukávy košile či bundy do rukavic a omotat si zápěstí a kotníky nějakým typem pásky, abyste zajistili, že během manipulace s úlem oblečení zůstane na místě.
Věděli jste, že včely při štípnutí uvolní feromony, aby upozornily ostatní včely na nebezpečí? Proto pokud vás i náhodou včela štípne, oblečení vyperte. Nošením oblečení, ve kterém jste dříve byli štípnutí může vést k dalšímu štípnutí.
Všechny úly pod jednou střechou
Když už máte vše k chovu včel připraveno, dalším krokem může být zamyslet se nad instalací včelína. Včelín je místem, které poskytuje prostor umístění vašich úlů pod jednou střechou. Přináší s sebou několik výhod:
- Zajistí ochranu vašich úlů, které budou i po letech vypadat jako nové. Tím pádem vám také ušetří náklady na opravu úlů či koupi nových.
- Díky včelínu bude i zazimování včel mnohem jednodušší. Ve včelíně zvykne být o několik stupňů více, než venku.
- Pobyt ve včelíně zajistí i větší spokojenost včel. Včelín chrání úly a včely v něm před větrem a tak je nebude nic rozrušovat.
- Ve včelíně lze lépe pozorovat život a dynamika mezi včelami, což umožní vybrat včely vhodné pro chov matek a podobně.
- Včely jsou velmi citlivé na světlo a reagují na jeho změnu. Ve včelíně mají včely méně přímého slunce, které je nedráždí a tak jsou méně agresivní.
- Ve úlech umístěných ve včelíně je menší vlhkost, což vede ke snížení rizika vzniku různých onemocnění.
- Včelín také zajišťuje pevnost a stabilitu, a tak se nemusíte bát, že vám silný vítr vaše úly převrátí.
Menší nevýhodou včelínu může být fakt, že budou úly příliš blízko u sebe. Během zimy sice přináší výhodu, protože udrží teplo, problém může nastat při zalétávání včel. Další nevýhodou by mohla být i počáteční cena včelínu. Avšak vzhledem k mnoha výhodám, které nabízí, se mnohdy investice vyplatí. Třeba si však dát záležet na tom, aby byl včelín stabilní a pevný, vyrobený z kvalitních materiálů a aby měl odolnou střechu. Tak budou vaše včely dostatečně chráněny.
Uvedené informace slouží pouze pro obecné informační účely. Všechny informace na stránce jsou poskytovány v dobré víře, ale neposkytujeme žádné záruky jakéhokoli druhu, výslovné nebo předpokládané, týkající se přesnosti, přiměřenosti, platnosti, spolehlivosti, dostupnosti nebo úplnosti jakýchkoliv informací na stránce.
Zdroje:
www.rootwell.com/blogs/backyard-beekeeping
www.greenhomegnome.com/backyard-beekeeping/