Chata bez stavebního povolení

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Často kladené otázky (2. část)

Chystáte se pořídit si dřevěnou chatku či jinou dřevěnou nebo zahradní stavbu? Nevíte zda k tomu potřebujete stavební povolení? Tak, jako v předešlé části, i nyní nám odpověď poskytuje stavební zákon. Věděli jste, že v některých případech stavební povolení vůbec nepotřebujete? Jak to tedy vlastně je a dá se postavit chata i bez povolení?

Dřevěné či zahradní chatky jsou mimořádně oblíbenými exteriérovými stavbami. Mají hned několik výhod – od široké škály možností využití až po jejich estetické hodnoty. Chtěli byste si postavit vlastní chatu na pozemku? V tom případě se vám sejde vědět, zda na její výstavbu potřebujete stavební povolení.

Co říká stavební zákon?

Chatu si můžete postavit i bez stavebního povolení, avšak musí splňovat několik podmínek. Podle stavebního zákona stavební povolení ani ohlášení není třeba při stavbách, které nepřesahují 25m2 zastavěné plochy, výšku 5 m, jsou nepodsklepené a neobsahují obytné ani pobytové místnosti, hygienická zařízení ani vytápění.

Co to v praxi znamená? Obytné místnosti musí splňovat několik kritérií.

Podle normy ČSN 734301 sa meří takzvaná světlá výška místností. Pamatuje na to, kolik prostoru má mít která obytná místnost. Výšky stropů jsou takové daný touto normou. Stejné předpisy fungují ve všech zemích Evropská unie i mimo ni. Rozměry výšky stromu musí být minimálně 2,1 m, ale někdy i vyšší. Minimální světlá výška místností se člení na základě:

  • místnosti a prostory rodinného domu, do kterého se vstupuje, mají mít min. 2,1 m
  • sušárna, prádelna, žehlírny mají mít 2,3 m
  • obytné místnosti v podkroví mají mít 2,3 m
  • prostory pro osobní hygieně mají mít 2,3 m
  • obytné místnosti rodinných domů mají mít 2,5 m
  • obytné místnosti bytových domů mají mít 2,6 m.

Pokud tedy bude mít vaše chatka místnosti s nižší výškou, nemuselo by se jednat o obytné a pobytové místnosti. Tím pádem na výstavbu vaší chatky stavební povolení nebude nutné. Ale taktéž nebude chatka ani způsobilá k trvalému bydlení.

Ohlášení stavby stavebnímu úřadu se však vyžaduje při stavbách na bydlení a na rodinnou rekreaci do 150 m celkové zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3 m a s nejvíce dvěma nadzemními podlažími a podkrovím.

Celý stavební zákon naleznete aj zde: http://zakony.centrum.cz/stavebni-zakon/

Ověřte si vaši situaci na stavebním úřadě

Výhodou staveb, které nepotřebují stavební povolení či ohlášení je, že nemusíte čekat na rozhodnutí stavebního úřadu. Tak se do výstavby chatky můžete pustit hned. Rozhodně však doporučujeme plně se informovat a ověřit si aktuálnost informací a jednotlivé požadavky stavebního úřadu ve vaší obci. Předtím, než se opravdu pustíte do výstavby chaty kontaktujte příslušný stavební úřad a informujte se ohledně vaší konkrétní situace. Tak budete mít jistotu, že vaše plánovaná realizace chaty bude v souladu s platnými zákony a nařízeními.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma