Paragraf 79 stavebního zákona

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Často kladené otázky (1. část)

Vážíme si vaši věrnost. Jako důkaz jsme se rozhodli přinášet vám kromě blogů s tipy a nápady pro vaši zahradu a zahradní stavby i rubriku s nejčastějšími otázkami. Víme, že hledání té správné odpovědi na to, co vás trápí nebo zajímá, je někdy jako hledat jehlu v kupce sena. Chceme vám tento proces usnadnit, abyste neztráceli čas mohli ho raději investovat do péče o vaši zahrádku či zahradní stavbu.

V první části se podíváme na Stavební zákon, přesněji na paragraf 79 stavebního zákona, který nabízí odpověď na poměrně častou otázku.

Umístění zahradní stavby

Plánujete zahradní stavbu a vybíráte místo, kam na ji umístit? Zahrada zda pozemek sice mohou být vaším majetkem, ale při umísťování zahradní chatky, domku či altánku nemáte tak docela volné ruce. Kam tedy zahradní stavbu umístit? Odpověď můžeme hledat ve stavebním zákoně, přesněji v paragrafu 79. Co nám tedy říká a jaké jsou omezení při umísťování zahradních staveb?

Umístění zahradní stavby bývá častou otázkou. Vybrat takové místo, které bude dobře dostupné, poskytovat pěkný výhled na zahradu či pozemek a zároveň vám zajistí soukromí, abyste si chvíle odpočinku a relaxu v zahradě mohli vychutnávat, aniž vás někdo rušil, nemluvě o zvědavých očích sousedů. Podmínek na výběr ideálního místa pro zahradní stavbu je mnoho. Mezi nimi byste měli zvážit i to, zda bude stavba v závětrné části zahrady a zda bude mít dostatek světla během dne. Mnohokrát se zahradní domky, chatky či altánky staví v blízkosti zahradních jezírek či bazénů. Při výběru dokonalého místa pro vaši zahradní stavbu dbejte na všechny faktory, které jsou pro vás důležité, ale nezapomeňte ani na omezení vyplývající ze zákona.

Paragraf 79 stavebního zákona

Stavební zákon upravuje i rozhodnutí o umístění stavby. Zahradní stavby jsou většinou kategorizovány do skupiny drobných staveb – pokud jejich zastavěná plocha nepřesahuje 25 m2 a výška 5 m, mají jedno nadzemní podlaží a jsou podsklepené nejvíce do hloubky 3 m. Takové stavby, které slouží na rodinnou rekreaci musí umisťovat v vzdálenosti od společných hranic pozemků nejméně 2 metry. Zároveň, na tyto stavby podle stavebního zákona nevyžaduje rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas.

Celý paragraf naleznete zde: http://www.sbirkazakonu.info/stavebni-zakon/rozhodnuti-o-umisteni-stavby.html

Předtím, než se pustíte do realizace zahradní stavby, rozhodně doporučujeme předem kontaktovat příslušející stavební úřad a informovat se ohledně vaší situace. Tak budete mít jistotu, že vaše stavba bude splňovat všechny požadované náležitosti v souladu se zákonem a nařízeními.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma