Články

Na co si dát pozor při stavbě zahradního domku?

zahradni chatka

Chtěli byste si postavit zahradní domek? Potom vás určitě bude zajímat, na co si dát pozor při jeho výstavbě. V tomto článku se společně podíváme na několik tipů, které vám mohou pomoci při realizaci této oblíbené zahradní stavby.

Čo v článku nájdete:

Zahradní domky jsou oblíbené venkovní stavby – zejména pro jejich praktičnost a mnoho účelovost. Dají se využít nejen jako pomocníci při zahrádkářství, ale také jako místo k relaxaci a odpočinku v obklopení přírody či k posezení s rodinou a přáteli.

Přečtěte si, proč se vyplatí mít na zahradě zahradní domek.

Stavba zahradního domku je vděčným projektem, jehož výsledek vám zlepší nejen estetiku, ale i funkčnost zahradního prostoru. Jak každé stavební úsilí, tak i zahradní domky přicházejí s určitými výzvami. Na co si dát pozor při výstavbě domečku nebo celoroční chaty?

zahradni domek

Svépomocná stavba vs. zahradní domek na klíč

Předtím než se pustíte do stavby zahradního domku, je dobré pečlivě zvážit, zda se chcete pustit do svépomocné výstavby nebo si raději zvolit zahradní domek na klíč. V tomto počátečním bodě je dobré nepřeceňovat své schopnosti. Stavba či montáž zahradního domku totiž vyžaduje jisté stavební zkušenosti a dovednosti. Pokud jste nikdy předtím podobnou stavbu nestavěli, možná bude lépe zvážit možnost domečku na klíč, který vám postaví montážní tým.

Tip: V naši nabídce naleznete zahradní domky, ke kterým si můžete zvolit doplňkovou službu montáže našim profesionálním týmem. Díky tomu tak budete moci mít svůj zahradní domek na pozemku během několika dní.

Stavební plán

Před započetím prací na zahradním domku je dobré mít připravený stavební plán. Ten si můžete nechat vypracovat odborníkem nebo vám jej poskytne prodejce dřevěných staveb. Je důležité zvážit faktory, jako je velikost domku, jeho základy, výška stěn, nosné příčky, ale také větrání, rozvody či elektrické zásuvky.

Pokud byste se rozhodli pro zahradní domek od nás, architektonický projekt si můžete nechat vypracovat i našim projektantem.

Tip: Máte-li možnost a dostatek prostoru na zahradě, rozhodněte se vždy pro větší domek. Nikdy nevíte, kdy se vám sejde prostor navíc.

Stavební povolení

Důležitou součástí při stavbě zahradního domku jsou i potřebná povolení a ohlášení. Pokud bude váš zahradní domek jednopodlažní a bude mít méně než 25m2 a nebude pevně spojen se zemí, na jeho výstavbu stavební povolení nebudete potřebovat. Podle zákona je však třeba stavbu ohlásit příslušnému stavebnímu úřadu.

Tip: Přečtěte si více o legislativních omezeních při stavbě malých staveb.

Tématu stavebního povolení a ohlášení jsme se podrobněji věnovali i v článku Chata bez stavebního povolení, ve kterém můžete najít další užitečné informace.

Výběr správného místa

Místo, na kterém postavit zahradní domek je důležitým faktorem. Vyberte takové místo na vaší zahradě, které má rovný a stabilní povrch. S výběrem místa se úzce pojí i účel, pro který budete chtít váš zahradní domek využívat. Bude-li sloužit jako úschovna zahradního nářadí, pak jej můžete umístit do rohu zahrady. Pokud ho budete chtít využívat pro zahradní posezení, grilování či zábavu s blízkými, vyberte takové místo, které poskytne dostatek soukromí, abyste se vyhnuli zvědavým očím sousedů či kolemjdoucích. Můžete domek umístit do ústraní mezi stromy či keře nebo máte-li na zahradě bazén, pak umístění domku v jeho blízkosti vám poskytne mnoho výhod. Vyberte si místo, které vám poskytne výhled do zahrady, abyste si mohli vychutnávat pohled na okolní přírodu.

zahradni domek

Podkladová plocha

Důležitým aspektem, od kterého se odvíjí stabilita, bezpečnost a udržitelnost zahradního domku je i podkladová plocha. Ta by měla být v první řadě stabilní, rovná a pevná. Pokud jde o materiály podkladové plochy, máte na výběr z několika možností. Nejčastější a nejméně nákladnou volbou je štěrkové nebo makadamové lůžko, na které se může umístit zámková dlažba nebo betonové kostky. Kromě toho může mít podkladová plocha podobu betonových desek, věnců či kostek.

Vše, co potřebujete vědět o podkladové ploše jsme naleznete v našem článku Jak připravit podkladovou plochu pro zahradní domek a altán?

Materiály pro zahradní domek

V neposlední řadě je důležitý také výběr správných materiálů pro stavbu zahradního domku. Nejčastější volbou z materiálů je dřevo, které skvěle zapadá do prostředí zahrady. Navozuje příjemnou atmosféru a harmonicky ladí s přírodním okolím. Při výběru toho správného dřeva je důležité zaměřit se na jeho kvalitu, aby byl zahradní domek odolný a trvanlivý. Dobrou volbou mohou být dřeviny, které pocházejí ze severských oblastí, protože ty v porovnání s tuzemskými dřevinami vyrůstaly v náročnějších podmínkách, a tak jsou hustší, tvrdší a tím pádem i odolnější.

barevni skala

Obr.: Farební škála impregačního náteru. Zahradní chatky o tloušťce profilu 28 mm a více jsou dodávány v tzn. syrovém, nenatřeném stavu. Nátěr chatky si může zákazník zrealizovat až po provedené montáži, tento impregnační nátěr od nás získáte v rámci sezónní akce nyní zdarma.

Tip: K výrobě zahradních staveb v naší nabídce používáme smrkové nebo borové dřevo, které pochází ze sibiřských či skandinávských oblastí, díky čemuž jsou zahradní stavby odolné a trvanlivé. Přečtěte si více o tom, jak probíhá v výroba a realizace našich staveb.

finsky sindel

Obr.: Zahradní altány a vybrané domečky na nářadí z panelové konstrukce jsou dodávány i s finským lepenkovým šindelem v ceně v barvách uvedených výše.

Zahradní domek pro celoroční využívání

Pokud byste si chtěli výhody svého domečku užívat celoročně, pak je také důležité myslet na jeho zateplení a zavedení elektřiny a vody. Díky tomu tak budete moci trávit čas v domečku i během chladnějších měsíců. Zateplení zároveň zajistí, že i během léta budou v domečku příjemné teploty. Jak na zateplení zahradní stavby naleznete v tomto našem článku.

Mohlo by vás také zajímat, jak si zajistit zdroj tepla ve vašem zahradním domku. Objevte možnosti ohřívání v našem článku Jak se ohřát ve své zahradní stavbě?

Tip: Některé zahradní domky lze využívat i pro celoroční bydlení. Jak si z této zdánlivě nenápadné stavby vytvoř plnohodnotné bydlení? Přečtěte si v článku Celoroční zahradní domek nebo chatka k trvalému bydlení.

Stavba zahradního domku je vzrušující projekt, který může přidat hodnotu a potěšení do vaší zahrady. Tipy z tohoto článku vám mohou pomoci vytvořit si krásný a funkční prostor, který obstojí ve zkoušce času. Nezapomeňte se zaměřit na kvalitu a investovat do pravidelné údržby, aby váš zahradní domek zůstal oblíbenou součástí vašeho venkovního obytného prostoru po dlouhá léta.

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice