Články

Jak ošetřit dřevěný nábytek po chladných dnech?

jak ostetrit drevo

Jaro je obdobím, kdy začínáme opět trávit více času na zahradě, vybíráme ven zahradní nábytek a připravujeme zahradní domek, altán či chatku na sezónu. Po zimě však dřevo a dřevěný nábytek vyžaduje pozornost. Jak ošetřit dřevo a dřevěný nábytek po zimních měsících?

Co v článku naleznete:

Dřevo je obecně citlivý materiál a povětrnostní vlivy, jako jsou výkyvy teplot, déšť, sníh, mráz či UV záření mohou nepříznivě ovlivnit nejen jeho estetiku, ale i funkčnost, a to ať už jde o zahradní stavby, jako jsou altánky, zahradní domky či chatky, ale také dřevěný zahradní nábytek. Zima s sebou přináší drsnější podmínky v podobě chladu, zvýšené vlhkosti či mrazu. Největším nepřítelem dřeva je právě vlhkost, které během zimních měsíců není málo.

S příchodem jara vytahujeme ven zahradní nábytek, židle, stoly, houpačky či opět připravujeme zahradní stavby k jejich využití během sezóny. Může se stát, že po zimě na nás na nábytku či stavbě čekají nepříjemná překvapení v podobě navlhlého či popraskaného dřeva, odloupané barvy nebo výskytu plísní, hub či napadení škůdci.

Naštěstí existuje řešení, jak dřevo ochránit a zajistit mu tak nejen estetický vzhled, ale také  trvanlivost a odolnost, abychom si mohli užívat výhod, které nám zahradní domek, altán, chatka či zahradní nábytek poskytují. Tajemství dlouhotrvajícího dřeva spočívá ve správné péči a ošetření. Podívejme se společně na to, jak obnovit dřevo po zimních měsících a osvěžit jeho vzhled tak, aby opět vypadalo jako nové.

Prevence nad zlato

Abychom dřevu zabezpečili odolnost a trvanlivost, je důležité o něj pravidelně pečovat. Pravidelná péče o dřevo po celý rok je klíčovým faktorem, který vede k prodloužení jeho životnosti a zachování původního vzhledu. Pokud je o dřevo průběžně pečováno, můžete se vyhnout rozsáhlejším poškozením, která by mohla vést k vyšším nákladům na opravy. Taková péče o dřevo, ať už se jedná o zahradní domky, altány nebo zahradní nábytek, spočívá v pravidelné kontrole a opravě poškození ještě v jejich počáteční fázi, aby se nerozšířily do větších poškození.

Preventivní kontrolou a opravou drobných nedostatků tak dřevu zajistíte delší trvanlivost a budete mít jistotu, že je stále v dobrém stavu. Kontrolujte dřevo pravidelně, ideálně po každém ročním období. Součástí prevence je i renovace dřeva a obnova ochranných nátěrů, která by se měla provádět alespoň jednou za dva roky (v závislosti na typu a stavu dřeva).

Obnova dřeva po zimě – krok po kroku

V následujících bodech se podíváme na několik klíčových kroků pro efektivní ošetření dřeva po zimě:

Krok 1 – kontrola a čištění

Prvním krokem při ošetřování dřeva po zimě je důkladná kontrola s cílem identifikovat případná poškození nebo oblasti, které vyžadují pozornost.

Zkontrolujte, zda se na dřevě stavby nebo nábytku nevyskytují známky hniloby, plísní, odloupené barvy nebo deformace dřeva. Během zimy se na povrchu dřeva také mohly nahromadit různé nečistoty a špína, proto je důležité nejprve dřevo řádně vyčistit. K tomu můžete využít jemný saponát na nádobí a měkkou houbičku, kterou pořádně vyčistíte všechny nahromaděné nečistoty. Pokud máte možnost, můžete ke zbavení se špín a nečistot na dřevě využít i tlakový čistit, který si lépe poradí i s odolnějšími nečistotami. Po očištění dřeva je důležité jej důkladně vysušit. Na vyčištěném dřevě pak budete lépe umět zkontrolovat stav stavby či nábytku a rozsah případných poškození.

cisteni dreva

Krok 2 – oprava poškození

Pokud jste po vyčištění a vysušení dřeva zpozorovali poškození, je důležité je opravit či odstranit poškozené části, aby se zabránilo zhoršení jejich rozsahu. Pokud se na vašem nábytku či dřevěné stavbě objevila hniloba, bude třeba všechno shnilé dřevo vyměnit.

Tip: Na dřevě se někdy může objevit i plíseň. Tady se dočtete Jak odstranit plíseň z dřevěné stavby.

Při kontrole dřeva po zimě se můžete setkat také s popraskaným dřevem. To vzniká zejména kvůli zvýšené vlhkosti, ale způsobit jej mohou jakékoli extrémní vlivy, jako je silné sluneční záření či mráz. Pokud zpozorujete popraskané dřevo, nemusíte se obávat. Existuje způsob, kterým si umíte pomoci. Samozřejmě, v první řadě bude ideální odstranit příčinu vzniku prasklin a následně můžete vzniklé praskliny vyplnit spojovacím tmelem.

Tip: Přečtěte si více o tom, jak ošetřit popraskané dřevo v našem článku Co dělat, když praskne dřevo na dřevěné stavbě?

Krok 3 – broušení dřeva

Po opravě poškození následuje broušení dřeva, kterým se dřeva zbavuje starých nátěrů, vyrovnává se jeho povrch a připravuje se na nové povrchové ošetření. Ideální je začít s brusným papírem se střední zrnitostí pro odstranění nečistot a starých nátěrů a poté přejít na brusný papír s jemnější zrnitostí pro hladší povrch.

Krok 4 – ošetření dřeva

Po očištění, opravě a zbroušení dřeva je dalším krokem aplikace vhodného ošetřujícího nátěru.

Pokud se při broušení dřeva po zimě objeví původní dřevo, mělo by se natřít impregnačním prostředkem. Ten se obvykle aplikuje na syrové dřevo a obsahuje biocidy, které zajišťují ochranu před vznikem plísní, hub či napadením škůdci. Dřevo by se mělo impregnovat alespoň ve dvou vrstvách, aby se zajistila jeho odolnost a trvanlivost.

bruseni dreva

Po zabezpečení této ochrany můžete přistoupit k povrchovému nátěru dřeva. Výběr povrchové úpravy závisí na druhu dřeva a jeho použití. Existuje několik možností, jako je například lazura, olej, vosk či krycí barvy nebo lak. Častou volbou bývá právě lazura, která je transparentní a zanechává tak původní barvu dřeva. K ošetření dřeva můžete využít také olej, který proniká hluboko do dřeva a zanechává jeho povrch prodyšný, díky čemuž z něj může vlhkost bez problémů unikat. Oleje na dřevo obvykle obsahují barevné pigmenty, ale také látky na ochranu před škůdci. K povrchové úpravě dřeva můžete také využít i vosk. Jedná se o nejméně invazivní a z ekologického hlediska nejméně škodlivou metodu ošetření dřeva. Je však třeba mít na paměti, že taková úprava dřevěného povrchu je definitivní, neboť mastný povrch dřeva již nelze dále lazurovat ani lakovat.

Tip: Přečtěte si více (nejen) o možnostech povrchové úpravy dřeva v našem článku Jak pečovat o zahradní stavby?

Ošetření dřeva po zimě je nezbytné pro zachování jeho vzhledu a strukturální celistvosti. Pomocí těchto jednoduchých kroků můžete oživit své dřevěné povrchy a zajistit jim dlouhou životnost na další léta. Při správné péči bude váš zahradní nábytek, dřevěný domek či altán nebo terasa nadále odolávat přírodním živlům a zachová si svoji přirozenou krásu.

Tématu péče o zahradní domky, altány či chatky se věnujeme i v těchto článcích:

magazín další doporučeno

Radost z nákupu Další důvody
proč si vybrat nás

  • 3 letá záruka v ceně každého produktu
  • Ke každému produktu impregnat zdarma
  • Doprava zdarma na vybrané výrobky
  • Za každý prodaný produkt vysadíme 10 stromků
Záhradný Domček Pula

Velmi vyzdvihuji způsob komunikace. Rychlé reakce, vstřícnost, informování zákazníka o všem. Chlapi-montážníci byli milí, vstřícní, slušní. Super! Hodně zdaru Vám přeji!

Ján L

Skvělá komunikace, poradenství, rychlé jednání s firmou a výsledkem je nadherný altán, se kterým jsem nesmírně spokojená. Děkuji a MůjAltan vřele doporučuji!

Terézia Šoltésová, Rokycany

Výborná robota, velmi slušná trojice pracovníků a za 8 hodin byla tato chatka postavena. Jednoznačně nás překvapili vysokou úrovní své práce. Doporučujeme!

Zuzana a Maroš Oravcoví, Košice

Naše škola využila služeb firmy Můj Altán a musíme ji pochválit za kvalitně odvedenou práci. Žáci a učitelé mohou altán využívat bez obav o své zdraví. Děkujeme a vřele doporučujeme dalším zájemcům ☺

Mgr. Daniela Ďurkovská, Bratislava Riaditeľka ZŠ Sokolíkova

Výborná komunikace při objednávce. S montáží jsme byli spokojeni, cena odpovídá kvalitě. Domeček splnil naše očekávání, určitě doporučuji ostatním.

Peter Sirotnak, Veľký Šariš

Profesionální přístup, rychlá odpověď, dobré služby, zboží splnilo očekávání na 100%. Doporučuji.

Matúš Hovanec, Dovalovo

Zahradní altán byl již delší dobu naším snem, proto jsme velmi spokojeni s kvalitou, termínem dodání a montáží od této společnosti. Velice děkujeme za kvalitně provedenou práci

Michal Lacko, Stará Kremnička

Maximální spokojenost s komunikací. Vybavení a termín dodání byl dokonce kratší, než bylo dohodnuto a úplně top byla práce dvou chlapů na stavbě samotného domku - z naší strany naprostá spokojenost. Děkujeme!

Adela Birova, Choča

Byl jsem velmi spokojen s přístupem i s prací pracovníků přímo při stavbě domku. S domečkem jsme také velmi spokojeni, naprosto splňuje naše představy. Díky.

Ján Gonda, Levice